Žmona prašė: “Išleisk mane į Turkiją, aš labai pavargau.”

Žmona prašė: “Išleisk mane į Turkiją, aš labai pavargau.” Grįžo visa švytinti. Po trijų dienų jos draugė atsiuntė man nuotraukas. Po to padaviau skyryboms.

Man 46 metai. Santuokoje pragyvenome aštuoniolika metų. Mano žmona Lina, jai 41. Turime du vaikus: sūnui 15, dukrai 12.

Buvome paprasta šeima. Darbas, mokykla, būreliai, parduotuvės, sąskaitos, greitos vakarienės ir retas išėjimas į kiną, kai pavykdavo susitarti su seneliais.

Nemaniau, kad mūsų santuoka tobula. Bet maniau, kad ji tvirta. Tokia, kokios būna po daugelio metų: mažiau romantikos, daugiau įpročio, atsakomybės ir bendrų reikalų.

Prieš tris mėnesius Lina pradėjo kalbėti apie poilsį.

— Tomai, prašau, išleisk mane savaitei prie jūros. Aš tikrai labai pavargau.

Iš pradžių numodavau ranka.

— Visi pavargsta. Mes turime vaikus, darbus, išlaidas.

Bet ji nesustojo.

Kiekvieną vakarą grįždavo prie tos pačios temos.

— Aš nenoriu prabangos. Noriu tik savaitės be puodų, skalbinių, pamokų, pirkinių ir nuolatinio “mama, kur mano daiktai?”. Noriu jūros ir tylos.

Ji norėjo važiuoti su Rasa. Drauge nuo jaunystės. Rasa taip pat ištekėjusi, turi du vaikus. Man atrodė normali moteris. Rami, šeimyniška. Todėl pavojaus nemačiau.

Po mėnesio nusileidau.

— Gerai. Važiuok. Bet be klubų, be vyrų, be nesąmonių. Tik poilsis.

Ji apsikabino mane.

— Ačiū. Tu net neįsivaizduoji, kaip man to reikia.

Nupirkau kelionę į Turkiją. Viešbutis netoli Antalijos, viskas įskaičiuota, septynios dienos. Kai ji krovėsi lagaminą, atrodė neįprastai gyva. Suknelės, kvepalai, papuošalai, maudymosi kostiumėliai.

Pajuokavau:

— Atrodo, važiuoji ne ilsėtis, o kažkam įspūdį padaryti.

Ji nusišypsojo.

— Noriu bent kartą jaustis ne tik pavargusia mama.

Tada nesureikšminau.

Kol jos nebuvo, likau su vaikais. Vežiojau sūnų į treniruotes, dukrą į šokius, gaminau, skalbiau, tikrinau pamokas. Greitai supratau, kad namai nesusitvarko patys.

Ji grįžo sekmadienį vakare.

Įėjo pro duris ir aš trumpam jos neatpažinau. Įdegusi, pailsėjusi, akys spindi. Apkabino vaikus, pabučiavo mane ir nusijuokė taip, kaip seniai nebuvo juokusis.

— Kaip pailsėjai? — paklausiau.

— Nuostabiai. Lyg vėl prisiminiau, kad esu gyva.

Tą vakarą ji buvo švelni. Pasakojo apie jūrą, saulę, maistą, vakarinius pasivaikščiojimus. Lietė mano ranką, šypsojosi. Pagalvojau, kad poilsis jai tikrai padėjo.

Po dviejų dienų pastebėjau, kad Rasa dingo.

Anksčiau ji užeidavo beveik kiekvieną savaitgalį. Jos kalbėdavosi valandomis. Po kelionės — tyla.

— Su Rasa susipykot? — paklausiau.

Lina atsakė per greitai:

— Ne. Gal ji užsiėmusi.

— Keista. Po kelionės juk turėtumėt viską aptarinėti.

— Tomai, nepradėk.

Tas “nepradėk” man nepatiko.

Po trijų dienų gavau žinutę nuo Rasos.

“Tomai, atleisk. Aš ilgai galvojau. Nenoriu griauti jūsų šeimos, bet negaliu būti melo dalimi. Bandžiau Liną sustabdyti, bet ji neklausė. Tu turi žinoti.”

Tada atėjo nuotraukos.

Pirmoje Lina stovėjo paplūdimyje su nepažįstamu vyru. Jo ranka ant jos nugaros.

Antroje jis bučiavo jai kaklą prie baseino baro.

Trečioje ji juokėsi, o jis laikė ją už liemens.

Ketvirtoje jie šoko klube per arti vienas kito.

Nuotraukų buvo penkiolika.

Kiekviena kita buvo tarsi smūgis.

Vakare, kai vaikai užmigo, padėjau telefoną prieš ją.

— Paaiškink.

Ji pažvelgė į ekraną ir pabalo.

— Tomai…

— Tai tiesa?

Ji tylėjo.

— Atsakyk.

Ji pradėjo verkti.

— Tai buvo klaida.

— Klaida yra pamiršti raktus. Čia ne klaida. Čia pasirinkimas.

— Aš buvau pavargusi. Aš metų metus jaučiausi tik mama, virėja, skalbėja. Ten kažkas mane pamatė kaip moterį.

— O aš ką mačiau?

Ji neatsakė.

Tas tylėjimas pasakė daugiau nei bet kokie žodžiai.

Tą naktį nemiegojau. Sėdėjau virtuvėje ir žiūrėjau į mūsų bendro gyvenimo daiktus: vaikų piešinius ant šaldytuvo, puodelius, jos paliktą šaliką ant kėdės. Viskas buvo pažįstama, bet atrodė svetima.

Ryte ji prašė:

— Neskubėk. Pagalvok apie vaikus.

— Aš apie juos ir galvoju.

— Tai buvo silpnumas.

— Silpnumas yra pasakyti: man blogai. O tu pasirinkai melą.

Po savaitės padaviau skyryboms.

Vaikams nuotraukų nerodžiau. Nenorėjau sunaikinti jų mamos jų akyse. Pasakėme tik tiek, kad tarp mūsų įvyko dalykų, po kurių nebegalime gyventi kaip anksčiau.

Sūnus užsidarė savyje. Dukra verkė ir klausė, ar mama dabar išvažiuos visam laikui.

Tai buvo sunkiausia.

Lina iki šiol prašo atleidimo. Sako, kad tas vyras nieko nereiškė. Kad ji buvo pavargusi, pasimetusi, ištroškusi dėmesio.

Galbūt.

Bet kartais tai, kas “nieko nereiškia” vienam, kitam sugriauna visą gyvenimą.

Aš nesakau, kad buvau tobulas vyras. Gal per mažai ją pastebėjau. Gal per retai sakiau, kad ji graži. Gal buvau pripratęs, kad ji tiesiog yra.

Bet nuovargis nėra leidimas išduoti.

Jeigu žmogui blogai santuokoje, jis turi kalbėti. Rėkti. Verkti. Išeiti. Bet ne grįžti namo su šypsena po svetimų rankų ir vadinti tai “poilsiu”.

Aš išleidau žmoną prie jūros, nes tikėjau, kad ji grįš pailsėjusi.

Ji grįžo švytinti.

Ir tas švytėjimas parodė man tamsą, kurios mūsų šeimoje nebenorėjau nematyti.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: