Când am coborât din autocar în Iași, aveam mâinile amorțite de la bagaje și inima plină.

Când am coborât din autocar în Iași, aveam mâinile amorțite de la bagaje și inima plină. Într-o valiză adusesem haine pentru nepot, dulciuri, cafea bună și câteva lucruri pentru casă. În cealaltă, fără să știu, adusesem toate iluziile mele.

Credeam că mă întorc acasă ca o mamă care și-a făcut datoria. Credeam că voi vedea o familie tânără, poate obosită, dar așezată. Credeam că banii trimiși din Italia timp de ani întregi îi ajutaseră să treacă peste greutăți.

Nu mi-a trecut prin cap că, de fapt, îi obișnuisem să trăiască fără rușine pe spatele meu.

Viața mea s-a rupt în două în ziua în care soțul meu a plecat. Fuseserăm căsătoriți aproape douăzeci de ani. Aveam doi copii, o casă, rate, rude, prieteni și acea liniște falsă pe care o numim stabilitate. El a ales să plece cu prietena mea cea mai apropiată. Nu vreau să dramatizez, dar atunci am simțit că mi s-a smuls nu doar bărbatul, ci și trecutul.

După divorț, nu aveam timp să mă prăbușesc. Fiica mea, Ioana, era proaspăt căsătorită și avea un copil mic. Fiul meu încă avea nevoie de sprijin. Salariul meu nu ajungea. Așa că am plecat la muncă în Italia.

La început am plâns aproape în fiecare seară. Munceam la o bătrână din Modena, apoi mai făceam curățenie la două familii. Învățam limba din mers, din certuri, din liste de cumpărături și din indicații date pe un ton rece. Dar strângeam bani. Și îi trimiteam acasă.

Ioana mă suna mereu cu voce obosită.

— Mamă, iar au crescut facturile.

— Mamă, lui David îi trebuie geacă.

— Mamă, Radu are o perioadă mai proastă la serviciu.

Eu nu întrebam prea mult. Îmi era teamă să nu par o mamă care ajută cu reproș. Trimiteam cât puteam. Uneori mai mult decât puteam.

Anii au trecut. Mi-am pierdut zile de naștere, sărbători, serbări la grădiniță, primele cuvinte ale nepotului meu. Îmi spuneam că asta e jertfa mea. Că într-o zi mă voi întoarce și voi vedea că a meritat.

Când am ajuns la Ioana, apartamentul arăta bine. Prea bine, poate. Mobilă nouă în sufragerie, televizor mare, robot de bucătărie, parfum scump pe hol. M-am bucurat prostește.

„Uite, s-au ridicat”, mi-am zis.

Dar a doua zi dimineață, pe la opt, Ioana alerga prin casă pregătindu-l pe David pentru școală, iar Radu stătea la masă în tricou și pantaloni scurți, cu telefonul în mână.

— Azi nu mergi la serviciu? l-am întrebat.

A zâmbit scurt.

— Nu, azi am treabă pe acasă.

Nu mi s-a părut ciudat atunci. Dar treaba de acasă s-a repetat și marți, și miercuri, și joi. Radu dormea până târziu, ieșea la cafea, se întorcea, se uita la meciuri, comenta politica și se plângea că „în țara asta nu merită să muncești“.

Într-o seară, când Ioana strângea masa, am întrebat-o:

— Mamă, unde lucrează Radu acum?

S-a albit la față.

— De ce întrebi?

— Pentru că sunt aici de o săptămână și nu l-am văzut plecând nicăieri.

A lăsat farfuria jos.

— Mamă, te rog să nu faci scandal.

Atunci am simțit că adevărul era deja în cameră, doar că nimeni nu voia să-l spună.

— De cât timp nu lucrează?

Ioana a început să plângă.

— De cinci ani.

Am rămas nemișcată. Parcă mi se golise capul.

— Cinci ani? am repetat.

Ea a dat din cap.

— La început l-au dat afară. Apoi a zis că își caută ceva mai bun. Apoi că salariile sunt mici. Apoi… nu s-a mai întâmplat nimic.

— Și banii mei?

Nu mi-a răspuns.

Nici nu trebuia.

Radu a intrat în bucătărie exact atunci.

— Ce-i aici? Interogatoriu?

M-am uitat la el. Un bărbat sănătos, în putere, cu papuci moi în picioare și viață comodă pe banii unei femei care își rupsese spatele printre străini.

— Tu ai trăit cinci ani din banii mei.

El a râs nervos.

— Nu exagerați. Ați ajutat familia.

— Familia? Sau lenea ta?

Ioana a șoptit:

— Mamă…

Dar eu nu m-am oprit.

— Eu am îngrijit bătrâni care mă strigau noaptea din pat. Eu am mâncat pâine cu iaurt ca să vă trimit vouă bani. Eu am stat departe de nepotul meu. Iar tu îmi spui că am ajutat familia?

Radu s-a înroșit.

— Dacă nu voiați, nu trimiteați.

Acolo s-a rupt ceva în mine. Ultimul fir de vină.

A doua zi am mers la bancă și am oprit transferurile lunare. I-am spus Ioanei clar:

— Pentru David voi fi mereu bunică. Îi cumpăr haine, îl ajut la școală, îl susțin. Dar nu mai trimit bani pentru casa voastră. Casa voastră trebuie ținută de voi.

Au urmat zile grele. Radu m-a acuzat că îi umilesc. Ioana a spus că îi las baltă. Eu am plâns noaptea, dar nu m-am răzgândit.

După trei săptămâni, Radu s-a angajat la un depozit. Nu din convingere, ci din nevoie. Dar s-a angajat. Ioana a început să țină evidența cheltuielilor. Au vândut televizorul cel mare. Au renunțat la multe lucruri inutile.

Într-o seară, Ioana a venit la mine cu două ceaiuri.

— Mamă, îmi pare rău, a spus. Nu doar că te-am mințit. M-am mințit și pe mine. Mi-era rușine să recunosc că bărbatul meu nu vrea să muncească.

Am luat-o în brațe. Nu ca să șterg totul cu buretele. Ci ca să-i arăt că adevărul doare, dar poate curăța.

M-am întors în Italia după două luni. De data asta nu am mai plecat cu senzația că sunt datoare tuturor. Am plecat cu spatele drept.

Am învățat târziu, dar am învățat bine: o mamă poate da mult, poate ierta mult, poate duce mult. Dar când ajutorul ei hrănește minciuna, nu mai este ajutor. Este lanț.

Iar eu, după ani de muncă printre străini, am avut în sfârșit curajul să-mi desfac singură lanțul.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: