De ziua mea de 60 de ani, fiul meu a ridicat un toast pentru mine… iar o oră mai târziu plângeam în toaleta unui restaurant elegant, după ce am văzut întâmplător cum mă numeau, de fapt, pe la spate.
Când soțul meu a murit, fiul nostru, Andrei, avea doisprezece ani. În ziua aceea am simțit că nu îngrop doar omul pe care îl iubisem, ci și viața în care nu eram singură.
După aceea au urmat ani în care nu mi-am permis să cad. Facturi, datorii, muncă, frică. Frica aceea care te trezește dimineața înaintea ceasului și te întreabă: “Oare azi o să reușești?”
Am economisit la orice. Mai ales la mine. Spuneam că nu mi-e foame, ca Andrei să mănânce ultima bucată de carne. Am purtat același palton ani la rând. Mi-am amânat controalele medicale, dar i-am plătit meditațiile. Mi-am ținut dorințele mici, pentru ca ale lui să aibă loc.
Seara îmi spuneam:
“Într-o zi va înțelege cât de mult l-am iubit”.
Când Andrei s-a căsătorit cu Ioana, am primit-o ca pe fiica pe care nu o avusesem. Mă îmbrățișa, îmi spunea “mamă”, îmi trimitea poze cu ce gătea. Eu credeam că Dumnezeu îmi întoarce, la bătrânețe, puțină familie.
Le-am plătit mare parte din nuntă. Le-am dat economiile pentru renovare. Am trecut pe numele lor garsoniera pe care o păstrasem pentru siguranța mea. Le-am cumpărat mașină de spălat, frigider, mobilă. Când spuneau că “luna asta e mai greu”, apăream cu sacoșe de mâncare și un plic cu bani.
— Mamă, ne-ai salvat, îmi spunea Andrei.
Și inima mea se umplea.
La 60 de ani, pentru prima dată după multă vreme, am vrut o seară pentru mine. Am ales un restaurant frumos din Brașov, cu flori, muzică live și lumânări. Mi-am cumpărat o rochie vișinie. M-am rușinat puțin de cât de mult îmi plăcea.
Când am intrat, toată lumea a aplaudat. Andrei s-a ridicat cu paharul în mână.
— Astăzi o sărbătorim pe cea mai bună mamă din lume!
Mi s-au umezit ochii. M-am gândit că toată viața mea grea avusese, totuși, un rost.
După o oră, Ioana a început să-și caute telefonul.
— Nu-mi găsesc mobilul. L-a văzut cineva?
— Stai, te sun eu, am spus.
Am format numărul.
În tot restaurantul s-a auzit un muget puternic de vacă. Batjocoritor. Strident.
Cineva de la o masă vecină a râs. Ioana a înghețat. Sunetul venea de sub scaunul meu. Ea s-a aplecat repede, dar ecranul telefonului s-a întors spre mine pentru o secundă.
Era fotografia mea.
Iar sub ea scria: “VACA DE MULS”.
Mi s-a făcut rău.
M-am ridicat și am mers la baie. Am intrat într-o cabină și am plâns cu palma la gură. Nu pentru că eram jignită de un cuvânt. Ci pentru că într-o clipă am înțeles toate privirile, toate glumele șoptite, toate cererile dulci de bani.
Apoi Ioana a intrat în baie și vorbea la telefon.
— Cred că a văzut… Lasă, plânge puțin și îi trece. Oricum nu are pe nimeni în afară de noi.
Atunci lacrimile s-au oprit.
M-am spălat pe față, mi-am îndreptat rochia și m-am întors în sală.
Am luat microfonul de la solist.
— Vă mulțumesc tuturor că ați venit. Credeam că astăzi sărbătoresc 60 de ani. Dar, de fapt, sărbătoresc prima zi în care am înțeles că iubirea fără respect devine umilință.
Andrei s-a ridicat imediat.
— Mamă, ce faci?
— Spun adevărul.
Am privit spre Ioana.
— În telefonul nurorii mele sunt salvată cu fotografia mea și numele “Vaca de muls”. Iar eu am fost femeia care le-a plătit nunta, le-a dat economiile, le-a dat o locuință și a crezut că primește în schimb familie.
În sală s-a lăsat liniște.
Andrei a șoptit:
— A fost o glumă proastă.
— Nu, Andrei. O glumă proastă durează o secundă. Disprețul trăiește ani.
Am lăsat microfonul pe masă și am plecat.
A doua zi, Ioana mi-a trimis un mesaj lung, nu cu scuze, ci cu explicații. Că “așa glumesc ei”, că “am înțeles greșit”, că “nu era momentul să fac scenă”. Nu i-am răspuns.
Andrei a venit seara.
— Mamă, iartă-mă.
— Pentru ce anume?
A tăcut.
— Pentru că ai luat? Pentru că ai tăcut? Sau pentru că ai fost prins?
A început să plângă. Eu l-am iubit și atunci. Dar iubirea nu m-a mai făcut să cedez.
Am schimbat testamentul. Am oprit orice ajutor financiar. Am spus clar că garsoniera rămâne a lor, fiindcă am dat-o, dar de la mine nu vor mai primi bani, electrocasnice, plicuri sau salvări.
— Dacă vrei să fim mamă și fiu, ușa mea e deschisă, i-am spus. Dacă vrei să fiu portofel, ușa s-a închis.
Primele luni au fost grele. Andrei suna rar. Ioana deloc. Apoi el a început să vină singur. La început stătea stingher în bucătărie. Într-o zi a adus pâine caldă și a spus:
— Nu am venit să cer nimic.
Abia atunci l-am invitat la ceai.
Nu știu dacă relația noastră se va vindeca vreodată complet. Unele cuvinte rămân în om ca niște cioburi. Dar știu că eu m-am schimbat.
Mi-am cumpărat un palton nou. Am început să merg la teatru. Am învățat să spun “nu” fără să mă justific.
La 60 de ani, am pierdut iluzia că sacrificiul garantează iubire.
Dar am câștigat ceva mai important: respectul pentru mine însămi.
Și, pentru prima dată după mulți ani, nu m-am mai simțit datoare să fiu folosită doar ca să nu rămân singură.
