Бях на шейсет и осем, когато синът ми Георги ме убеди да прехвърля къщата на негово име.

Бях на шейсет и осем, когато синът ми Георги ме убеди да прехвърля къщата на негово име.

След смъртта на мъжа ми животът ми сякаш се смали до няколко стаи, един стар часовник и тишина, която не свършваше. Къщата ни край Пловдив някога беше пълна с гласове — Димитър чукаше нещо в двора, аз готвех, Георги тичаше бос по плочките. А после останах сама. Столът на Димитър до прозореца стоеше празен, чашата му с пукнатината беше в шкафа, а в килера още миришеше на дърво, прах и инструменти.

Понякога ми се струваше, че той просто е излязъл до портата и всеки момент ще се върне.

Точно тогава Георги започна да идва по-често. Носеше ми лекарства, плодове, хляб. Оправяше бушона, сменяше крушка, сядаше срещу мен в кухнята и говореше спокойно.

— Мамо, сама не можеш да се справяш вече — казваше. — Къщата е голяма. Нека я прехвърлим на мое име, за да няма проблеми после. Ти пак ще си живееш тук. Нищо няма да се промени.

Аз исках да му вярвам. Не защото бях наивна, а защото бях уморена. Човек, когато остане сам, започва да се хваща за всяка протегната ръка, особено ако е ръката на собственото му дете.

При нотариуса подписах без много въпроси. Георги ми сочеше редовете, подаваше химикалката и повтаряше, че всичко е формалност.

— Аз съм ти син, мамо. На кого да имаш доверие, ако не на мен?

Тази фраза ме довърши. Подписах.

Първо не се случи нищо страшно. Или поне така изглеждаше. После в банята се появиха чужди кремове. В коридора — дамски обувки. В кухнята чашите започнаха да стоят на други места. Една вечер Георги доведе Лора.

Тя беше хубава жена, с поддържани ръце и усмивка, която не стигаше до очите.

— Радвам се да се запознаем — каза тя, но огледа къщата така, сякаш преценяваше кое ще се махне първо.

След седмица синът ми съобщи:

— Мамо, мислим, че ще ти е по-удобно горе.

— Горе? — не разбрах аз.

— В таванската стая. Там е по-тихо. А долу ни трябва повече място.

Таванската стая. Там държахме буркани със сладко, стари юргани, кутии с коледни играчки и палтото на Димитър. Изчистиха я набързо, сложиха легло и малко шкафче.

Първата нощ не спах. Отдолу се чуваше смях. Лора се смееше високо, Георги ѝ отговаряше. Чувах как местят мебели, как отварят шкафове, как домът ми започва да звучи по чужд начин.

Тогава разбрах, че вече не съм стопанка. Аз бях преместена.

Няколко седмици по-късно Георги седна срещу мен и каза:

— Решихме да продадем къщата.

— Кои “ние”? — попитах.

Той се намръщи.

— Аз и Лора. Мамо, така ще е по-добре. Ще купим апартамент в града. За теб ще намерим хубав дом за възрастни. Там ще има хора, грижи, лекар.

Не помня какво казах. Може би нищо. Само гледах устните му, които се движеха, и не можех да повярвам, че това е детето, което някога заспиваше с глава на коленете ми.

Качих се горе и извадих старата папка на Димитър. Не я бях отваряла от погребението. Вътре имаше документи, стари сметки, снимка от морето и запечатан плик с моето име.

Почеркът беше негов.

“Райне, ако някой ден се почувстваш чужда в нашата къща, прочети това.”

Ръцете ми трепереха. В плика имаше нотариален документ, за който бях забравила напълно. Още преди години, когато Димитър беше болен, той беше настоял да се впише пожизнено право на ползване на къщата за мен. Не само една стая. Цялата жилищна част. Правото беше отбелязано в имотния регистър.

Вътре имаше и писмо.

“Ти си добра и точно това ме тревожи. Не позволявай на никого да те избута от мястото ти. Къщата е строена за нашия живот, а не за нечия алчност.”

На сутринта отидох при адвокатка в Пловдив. Тя прегледа документите, после вдигна очи към мен.

— Госпожо, синът ви може да е собственик по документи, но не може да ви изгони. Не може да продаде имота чисто, без вашето право на ползване. А това, че ви е преместил на тавана и планира дом за възрастни, може да се използва срещу него. Можем да поискаме разваляне на прехвърлянето.

За първи път от месеци гърбът ми се изправи.

Когато се прибрах, в хола седеше брокер. Лора показваше прозорците.

— Просторно е, само трябва основен ремонт — обясняваше тя.

— Ремонт няма да има — казах.

Георги скочи.

— Мамо, пак ли?

Сложих документите на масата.

— Няма да продавате. А аз няма да живея на тавана.

Лора пребледня.

— Това е наш дом.

Погледнах я спокойно.

— Не. Това е домът, в който аз погребах младостта си, отгледах сина си и изпратих мъжа си. А вие сте гости, които се самозабравиха.

Георги се развика. Обвини ме, че съм неблагодарна, че преча на бъдещето му, че мисля само за себе си.

Аз го слушах и изведнъж вече не плачех.

— Цял живот мислех първо за теб — казах. — Сега за първи път ще помисля за себе си.

Делото не беше леко. Синът ми стоеше от другата страна на залата и избягваше погледа ми. Лора не дойде нито веднъж. Адвокатът му говореше за “пазарна реализация на имота”, за “разумно решение”, за “възрастова грижа”. Но съдът чу и друго: че една вдовица е била притисната, преместена на таван и подготвяна за изгонване.

Прехвърлянето беше развалено.

Къщата се върна на мое име.

Георги си тръгна ядосан. После ми писа. После звъня. Един ден дойде сам, без Лора. Стоеше на портата и изглеждаше по-стар.

— Мамо, сгреших.

— Знам.

— Ще ми простиш ли?

Погледнах го дълго.

— Аз съм ти майка. В сърцето си може би вече съм простила. Но ключ от тази къща няма да получиш.

Той сведе глава. Не спореше.

Вечерта слязох от тавана и се върнах в старата спалня. Отворих прозореца, изтупах завесите, сложих чашата на Димитър до моята. Не защото чаках да се върне, а защото вече не се страхувах от спомена.

Къщата беше тиха.

Но този път тишината не беше самота.

Беше свобода.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: