Дъщеря ми ме покани на море.

Дъщеря ми ме покани на море. На третия ден разбрах, че не съм гост, а безплатна бавачка

Когато Силвия ми се обади и каза:

— Мамо, взехме апартамент в Созопол, ела с нас за една седмица,

аз се зарадвах като дете.

Не бях ходила на море от години. Последно с Иван, преди да се разболее. Седяхме на пейка в Несебър, ядяхме царевица и той ми казваше, че като се пенсионираме, ще ходим всяка есен на море, когато няма тълпи.

Не дочакахме тази есен.

Иван почина преди три години. Сърцето. Една сутрин не се събуди. Оттогава животът ми в Плевен стана тих и подреден до болка: магазинът, аптеката, гробището, блокът.

Аз съм Надежда, на шейсет и две. Работих почти тридесет години като продавачка. Пенсията ми стига, ако не си позволяваш мечти.

Затова поканата на Силвия ми се стори като подарък. Купих си нов бански, широкопола шапка, крем против слънце и една лека рокля на сини цветя. Сложих ги в куфара три дни по-рано и всяка вечер го отварях, сякаш вътре беше самото море.

Пътувахме с колата на зет ми, Димитър. От София взеха мен по пътя, децата пищяха от задната седалка, малкият Никола изпусна сок върху обувката ми, а шестгодишната Ема ме попита дали бабите могат да плуват.

— Могат, ако морето ги харесва — казах.

Апартаментът беше хубав. Две стаи, малка кухня, балкон с гледка към покриви и малко парче синьо между тях. До плажа имаше десетина минути.

Първия следобед отидохме всички. Аз стоях босa на пясъка и усещах как вятърът ми бърка косата. Помислих си: “Иване, най-после дойдох.”

На следващата сутрин Силвия седна до мен с кафе.

— Мамо, ние с Митко искаме да отскочим до Бургас. Само за няколко часа. Ще погледаш ли децата?

— Разбира се — казах. — Млади сте, починете си.

Излязоха.

Не се върнаха на обяд. Нито за вечеря. В десет вечерта Силвия ми писа: “Мамо, намерихме страхотно хотелче, ще останем една нощ. Целувки!”

Целувки.

Никола плака до полунощ. Ема питаше защо мама не се прибира. Аз правих сандвичи, рязах ябълки, четох приказка за костенурка и се опитвах да не гледам към балкона, откъдето се чуваше смях от улицата.

Върнаха се след два дни. Усмихнати, с тен и торба с покупки.

— Мамо, златна си! — каза Силвия. — Толкова хубаво си изкарахме.

Аз се усмихнах.

Не знам защо. Може би защото майките често се усмихват, когато трябва да кажат “боли ме”.

След това схемата стана ясна. Сутрин аз правех закуска. После Силвия и Димитър излизаха — “само на кафе”, “само до стария град”, “само да хапнем риба”. Аз оставах с децата.

Обичам внуците си. Но да гледаш две деца на плажа на шейсет и две не е почивка. Това е дежурство. Крем, вода, шапки, кофички, пясък в очите, плач за сладолед, страх да не влязат навътре. После готвене в апартамента, защото “в ресторант с малки деца е ужас”.

Вечер децата заспиваха, а аз сядах на балкона. По улицата минаваха хора с мокри коси, сладоледи и загорели рамене. Аз не бях седнала в заведение. Не бях пила кафе с изглед към морето. Не бях стигнала до пристанището.

На четвъртия ден казах:

— Силве, днес бих искала аз да изляза за малко. Само сама да походя край морето.

Тя ме погледна изненадано.

— Мамо, точно днес сме си резервирали разходка с лодка.

— Аз също исках да видя морето.

— Но ти го виждаш с децата.

— Аз ги пазя с децата.

Димитър се направи, че си търси очилата.

Силвия въздъхна.

— Мамо, не прави проблем. Ние никога нямаме време само двамата.

— А аз кога имам време за себе си?

Тя не отговори. И това беше отговор.

Същата вечер чух как говори по телефона с приятелка.

— Добре, че мама е тук. Иначе бавачка за морето щеше да ни излезе колкото още една почивка.

Не го каза лошо. Каза го практично.

И точно това ме нарани.

На следващата сутрин станах рано, облякох синята рокля и оставих бележка: “Излязох. Ще се върна следобед.”

Тръгнах към морето сама.

Купих си кафе. После баничка. Седнах на камъните до пристанището и гледах вълните. Никой не ме дърпаше за ръка. Никой не искаше вода. Никой не плачеше. За пръв път от години аз просто бях жена на море, не майка, не баба, не вдовица за съжаление.

Влязох в малка църква, запалих свещ за Иван и прошепнах:

— Видя ли? Най-после дойдох.

Когато се върнах, Силвия беше ядосана.

— Мамо, така не се прави! Притеснихме се!

— Аз оставих бележка.

— Ние имахме планове.

— Аз също имах. Още от деня, в който ме покани.

Тя замълча.

— Силвия, ако ти трябваше помощ с децата, можеше да ми кажеш. Аз щях да помогна. Но ти ме покани на почивка, а после ме превърна в човек, който готви, маже с крем и приспива. Аз също съм уморена. И аз също искам море.

Ема стоеше до вратата.

— Бабо, ти не си яла сладолед навън?

Това детско изречение разби Силвия повече от моите думи.

Вечерта дъщеря ми дойде при мен на балкона.

— Мамо, прости ми. Наистина не се замислих.

— Знам.

— Свикнала съм, че ти винаги се справяш.

— Аз се справям. Но това не значи, че не чувствам.

На следващия ден Силвия направи закуска. После каза:

— Днес баба решава.

Отидохме на пристанището, ядохме риба, после сладолед. Аз си купих малка гривна с мидичка. Димитър носеше кофичките, Силвия тичаше след Никола, а аз за първи път седях на пейка и гледах морето без вина.

В последната вечер Силвия хвана ръката ми.

— Мамо, май понякога забравям, че ти не си само баба.

— Аз също понякога забравям — казах. — Затова трябва да си напомняме.

Сега гривната с мидичката стои до снимката на Иван. Когато я видя, не мисля за това, че ме използваха. Мисля за сутринта, в която излязох сама и си върнах правото да бъда човек.

Защото бабите помагат. Майките помагат. Но никоя любов не трябва да изисква да изчезнеш напълно.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: