Майка ми грабна годежния пръстен и го нарече евтина дрънкулка.

Майка ми грабна годежния пръстен и го нарече евтина дрънкулка. Тогава баща ми донесе стара дървена кутия

Майка ми никога не харесваше Георги.

Не защото беше груб. Не защото ме караше да плача. Не защото имаше лоши навици. Напротив — той беше най-спокойният и добър човек, когото бях срещала.

Георги беше учител по история в прогимназия във Велико Търново. Караше стар пикап, който скърцаше на завоите, носеше едно и също кафяво яке всяка есен и всяка неделя звънеше на баба си в Габрово, за да я пита дали си е взела лекарствата.

За мен това беше нежност.

За майка ми — доказателство, че няма амбиция.

— Учител — казваше тя, сякаш произнасяше диагноза. — Мила, ти сериозно ли си представяш живота си с човек, който ще брои стотинки до заплата?

Баща ми го харесваше. Още първия път, когато Георги дойде у нас, двамата започнаха разговор за старите търновски къщи, после за история, после за риболов, въпреки че нито един от тях не беше добър рибар.

След вечерята татко ми каза:

— Момчето е читаво, Неда. Гледа те като човек, който знае какво има пред себе си.

Майка ми само подреди салфетките.

— С гледане сметки не се плащат.

Тя винаги гледаше сметките. Не онези за ток и вода, а сметките на чуждото мнение. Какво ще кажат приятелките ѝ. Как ще изглежда пред роднините. Какъв зет ще има “дъщерята на Даниела и Борислав”.

Аз не исках зет за витрина.

Исках човек, с когото да не се страхувам от живота.

Снощи имахме семейна вечеря. Бяхме в дома на родителите ми в Арбанаси. Голямата маса беше разпъната, майка ми беше извадила най-скъпия сервиз, а в трапезарията миришеше на печено месо, вино и напрежение.

Беше там и семейството на Георги — баща му, сестра му и баба му, дребна жена с черна рокля и меки очи.

Майка ми седеше с кръстосани ръце и оглеждаше всички, сякаш проверяваше дали някой няма да остави петно върху покривката.

След десерта Георги почука по чашата си.

— Може ли за момент внимание?

Сърцето ми се качи в гърлото.

Той стана, приближи се до мен, коленичи и отвори малка кадифена кутийка. Вътре имаше нежен златен пръстен с малък камък. Не беше огромен. Не блестеше като реклама. Но в мига, в който го видях, ми се напълниха очите.

— Неда — каза Георги, — ти си домът, в който искам да се прибирам цял живот. Ще се омъжиш ли за мен?

Устните ми вече оформяха “да”.

Майка ми скочи.

Столът изскърца толкова силно, че всички се сепнаха. Тя се наведе и грабна пръстена направо от кутийката в ръцете на Георги.

— Мамо! — извиках.

Тя го разгледа под лампата. После се засмя.

— Това ли е? Това е пръстенът? Дъщеря ми няма да приеме нещо, което изглежда купено от заложна къща.

Георги пребледня.

— Това беше пръстенът на майка ми — каза тихо. — Баща ми ми го даде. Вътре има надпис. Тя го носеше до последния си ден.

Бабата на Георги сложи ръка на устата си.

Майка ми не спря.

— Момче, ти виждал ли си истински диамант? Това малко камъче трябва да е достойно за дъщеря ми?

Усрамът ме заля като гореща вода.

— Върни го — казах.

— Не — отвърна тя. — Тази сватба няма да се състои. Докато си беден мъж, няма да се ожениш за дъщеря ми.

В стаята избухнаха гласове. Георги стоеше на коляно, но вече не изглеждаше като мъж, който прави предложение. Изглеждаше като човек, когото някой е ударил пред всички.

Тогава баща ми стана.

Не каза нищо. Просто излезе.

Майка ми изсумтя:

— Поне Борислав разбира—

Но той се върна след минута с прашна дървена кутия.

Старата кутия стоеше години в библиотеката, но никога не бях я виждала отворена.

Татко я постави на масата.

— Даниела — каза спокойно, — време е да си спомним откъде тръгнахме.

Майка ми побеля.

— Не смей.

— Напротив. Тази вечер ти унижи човек заради пръстен. Нека всички видят твоя.

Той отвори кутията.

Вътре имаше тънък сребрист пръстен с мъничък камък и връзка стари писма.

— Когато предложих брак на майка ти — каза татко, — работех в склад. Живеех в стая под наем. Купих този пръстен от малък магазин до гарата. Беше най-евтиният, който можех да си позволя, и пак не ядох обяд две седмици.

Майка ми седеше неподвижно.

Татко развърза писмата.

— А това е писмо от теб. Писано е до сестра ти.

Той прочете:

“Пръстенът е малък, но Борислав ме гледаше така, сякаш ми дава целия свят. Не ми трябва голям камък. Трябва ми човек, който няма да ме остави.”

В залата стана тихо.

Татко продължи:

— Ти някога беше момиче, което избра любовта пред показността. После парите дойдоха. Къщата дойде. Бизнесът дойде. Но явно някъде по пътя си забравила, че не започнахме с лукс. Започнахме с обещание.

Майка ми прошепна:

— Исках тя да има повече.

— Повече какво? — попита татко. — Повече злато или повече щастие?

Той взе пръстена на Георги от ръката ѝ и му го върна.

— Георги, ако дъщеря ми те избере, аз заставам до вас.

После погледна мен.

— Неда, отговорът е твой. Не на майка ти. Не мой. Твой.

Георги се изправи, после отново коленичи. Този път гласът му трепереше.

— Нямам много пари. Имам работа, ученици, стар пикап и пръстена на майка ми. Но имам и сърце, което те избира всеки ден. Ще се омъжиш ли за мен?

Аз коленичих срещу него.

— Да.

Не го казах тихо. Казах го така, че да го чуят всички.

Баща ми пръв заплака. Бабата на Георги също. Майка ми излезе от стаята.

Сватбата ще бъде през май. Няма да е в най-скъпия ресторант. Ще има жива музика, бели цветя, хора, които наистина се радват за нас, и един малък пръстен с голяма история.

След няколко дни майка ми дойде при мен. Носеше старата дървена кутия.

— Забравих коя съм била — каза. — И за малко да накарам и теб да забравиш коя си.

Не всичко се оправи веднага. Но тогава разбрах нещо: понякога най-евтината дрънкулка е не пръстенът, а гордостта, която човек носи вместо сърце.

А най-скъпият диамант е този, който е минал през любов, загуба и вярност — и пак е стигнал до ръката ти.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: