На шестдесетия ми рожден ден синът ми вдигна тост за мен…

На шестдесетия ми рожден ден синът ми вдигна тост за мен… а час по-късно плачех в тоалетната на скъп ресторант, защото случайно видях как ме наричат зад гърба ми.

Когато съпругът ми почина, Георги беше само на дванайсет. Тогава ми се струваше, че не погребах само мъжа си, а целия живот, в който имах на кого да се облегна.

След това започнаха години на работа, сметки и страх. Страх, че няма да се справя. Че няма да мога да купя обувки на детето. Че ще спрат тока. Че ще го лиша от нещо важно.

Пестях от всичко. Най-вече от себе си. Казвах, че не съм гладна, за да може Георги да дояде вечерята. Носех едно и също палто толкова зими, че подплатата му се разпадна. Работех допълнително, за да му плащам уроци.

Всяка вечер си повтарях:

“Един ден синът ми ще разбере колко много съм го обичала”.

Когато Георги се ожени за Лилия, аз я приех с отворено сърце. Тя ме прегръщаше, наричаше ме “мамо”, помагаше ми в кухнята и се усмихваше така мило, че наистина повярвах: отново имам семейство.

Дадох им пари за сватбата. После им помогнах за ремонта. Прехвърлих им малкия апартамент, който пазех за старини. Купих им пералня, хладилник, диван. Когато казваха, че месецът е труден, им носех продукти и оставях пари в плик.

— Мамо, ти ни спаси — казваше Георги.

Това ми стигаше.

За шестдесетия си рожден ден реших за първи път да направя нещо за себе си. Резервирах ресторант в Пловдив, с музика, цветя и красиви покривки. Купих си рокля в цвят бордо и нови обувки. Чувствах се странно — сякаш празникът не ми се полага, но много го исках.

Когато влязох в залата, всички ръкопляскаха. Георги стана с чаша шампанско.

— Днес празнуваме най-добрата майка на света!

Очите ми се напълниха със сълзи. Помислих си, че Бог все пак е видял всичко.

След час Лилия започна да търси телефона си.

— Няма го… къде е? Някой виждал ли го е?

— Чакай, ще ти звънна — казах аз.

Набрах номера.

И тогава из целия ресторант се разнесе силно мучене на крава.

Няколко души се засмяха. Лилия пребледня. Звукът идваше изпод моя стол. Тя се наведе рязко, но екранът на телефона се обърна към мен.

Видях моя снимка.

А под нея пишеше: “ДОЙНАТА КРАВА”.

В този миг цялата музика, всички цветя, целият тост на сина ми се превърнаха в нещо празно и жестоко.

Излязох към тоалетната. Заключих се и заплаках. Не силно. Така плачат жени, които цял живот са се учили да не пречат на никого със своята болка.

След малко Лилия влезе вътре. Говореше по телефона и не знаеше, че съм там.

— Видяла е, май… Е, какво толкова? Ще се разстрои и ще ѝ мине. Тя без нас е никоя. Няма къде да иде.

Тогава спрях да плача.

Измих лицето си, върнах се в залата и взех микрофона от музикантите.

— Благодаря ви, че сте тук — казах. — Днес навършвам шейсет. Мислех, че ще празнувам любовта на семейството си. Но научих нещо друго.

Георги стана.

— Мамо, моля те…

— Седни, Георги.

В залата настъпи тишина.

— Цял живот се гордеех, че съм майка. Отказвах се от себе си, за да има синът ми. Помагах му, когато можех. А днес разбрах, че в телефона на снаха ми съм записана като “Дойната крава”.

Някой ахна. Лилия гледаше в масата.

— Това беше шега — промълви Георги.

— Не. Шега е да ме наричаш най-добрата майка пред хората, а зад гърба ми да позволяваш да ме унижават.

Оставих микрофона и си тръгнах.

На следващия ден не им занесох пари. Не платих сметка. Не попитах дали имат нужда от нещо. Отидох при нотариус и промених завещанието си. Останалото, което имах, реших да оставя на хора, които могат да кажат “благодаря” без да го превръщат в навик да искат още.

Георги дойде след три дни. Изглеждаше уморен.

— Мамо, съжалявам.

— За кое? Че го видях, или че е било така?

Той замълча.

— Аз не съм те наричал така.

— Но си живял удобно с жена, която ме нарича така. И си вземал всичко, което давах.

Лилия не се извини. След време разбрах, че се скарали жестоко. Не знам дали заради мен, или заради това, че кранчето спря.

Минаха месеци. Георги започна да идва сам. Без искания. Първите пъти седяхме почти мълчаливо. После той ми донесе цветя. Не за празник. Просто така. Плака. Аз също.

Простих му не веднага. А може би още не напълно. Но поставих граница.

— Сине, любовта ми не е банкова сметка. Ако искаш майка — ще имаш майка. Ако искаш спонсор — сбъркал си вратата.

Сега живея по-тихо. Купих си ново палто. Записах се на танци за жени над петдесет. Понякога вечерям сама в кафене и не се чувствам виновна.

Най-трудно беше да разбера, че саможертвата не гарантира благодарност.

Но после разбрах и друго: човек може да спре да бъде използван във всяка възраст.

Дори на шейсет.

Особено на шейсет.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: