Рижият кот чакаше пред дома за деца всеки ден.

Рижият кот чакаше пред дома за деца всеки ден. Само едно момче знаеше защо

— Пак е тук — намръщи се госпожа Велкова, като погледна през прозореца към портата. — Този риж бездомник направо се настани. Само разсейва децата.

Котът седеше до желязната врата на дома за деца в покрайнините на Пловдив. Не лежеше. Не ровеше в кофите. Не се промъкваше през двора. Седеше изправен, с опашка около лапите и очи, вперени в входа.

Младата възпитателка Деница го наблюдаваше от първия си работен ден.

Котът идваше всяка сутрин. Почти по часовник. Сядаше под старата черница и чакаше. Когато децата излизаха, зелените му очи се оживяваха. Когато се прибираха, пак застиваше.

Децата го нарекоха Рижко.

— Мисля, че чака някого — каза Деница.

Госпожа Велкова изсумтя.

— Чака да го нахранят. Всички бездомни животни това чакат.

— Не е като другите.

— Деница, вие сте нова. Тук не можем да се водим по чувства. Имаме правила.

Правилата в дома бяха много. За обувките, за храненето, за лекарствата, за тишината след девет. Но Деница все по-често си мислеше, че някъде между правилата децата губят неща, които никой не записва в папките.

Особено едно дете.

Десетгодишният Алекс.

Беше дошъл преди три месеца, след като майка му почина. Баща не беше вписан. Роднините не можеха или не искаха да го вземат. Алекс не плачеше пред другите. Просто мълчеше. Седеше край прозореца, пазеше половин счупена количка в джоба си и трепваше всеки път, когато някой кажеше “мама”.

Но когато Рижко го видеше, ставаше нещо странно.

Котът се изправяше, приближаваше решетката и мяукаше тихо. Не настойчиво. Не гладно. А сякаш казваше: “Ето те.”

Един следобед Деница видя как Алекс се отдели от групата и отиде до портата.

— Макс? — прошепна момчето.

Котът замръзна.

После промуши лапа между решетките.

Алекс докосна лапичката му с два пръста.

— Ти ли си?

Деница приближи внимателно.

— Алекс, познаваш ли го?

Момчето се стресна.

— Не.

— Сигурен ли си?

Той гледаше кота дълго. После каза почти без глас:

— С мама имахме кот. Макс. Риж, с бели чорапки. Като ме беше страх, ми даваше лапа. Когато мама влезе в болница, съседката го пуснала навън. Каза, че няма кой да го гледа.

— А ти?

— Мен ме доведоха тук. Казаха, че животни не могат да идват с деца.

Котът замърка зад решетката, сякаш отговори вместо него.

Деница усети как очите ѝ се пълнят.

Същата вечер говори с госпожа Велкова.

— Това е неговият кот. Сигурна съм.

— Дори да е, не можем да го вземем.

— Но можем да намерим решение.

— Решението е да не превръщаме дома в приют. Санитарни изисквания, проверки, алергии. Алекс ще свикне.

— Той вече свикна да губи. Може би точно затова не трябва да му вземаме и това.

Госпожа Велкова я погледна студено.

— Вие сте прекалено млада, за да разбирате колко опасни са надеждите.

Но Деница знаеше, че по-опасно е дете да повярва, че никой не го търси.

Дните минаваха. Алекс започна да носи на Макс парченца хляб, понякога кюфтенце от обяда, скрито в салфетка. Котът вземаше храната, но не се отдалечаваше от портата. Дори в дъжда остана под черницата.

Децата вече не го наричаха Рижко.

— Това е Макс — казваха.

В петък сутринта госпожа Велкова извика служба за бездомни животни.

Когато Алекс видя мъжа с клетката, лицето му побеля.

— Не! — извика той и се затича към портата. — Не го взимайте!

Котът отстъпи назад, но не избяга. Гледаше само момчето.

— Алекс, веднага вътре! — заповяда Велкова.

— Той дойде за мен! — плачеше детето. — Той ме намери!

Мъжът от службата спря.

— Как каза, че се казва котът?

— Макс.

— Риж, бели лапи, белег на ухото?

Алекс кимна.

— Познавате ли го?

— Преди два месеца жена от квартал “Кючук Париж” звъня за такъв кот. Стоял пред празен апартамент и не мърдал. После изчезнал. Явно е тръгнал след момчето.

Госпожа Велкова притисна устни. Дори тя не намери думи веднага.

— Не мога да го оставя без документи — каза мъжът. — Но ако мине ветеринар, ваксини и има отговорен човек…

— Аз — каза Деница. — Аз ще отговарям.

— Това не е толкова просто — възрази Велкова.

Тогава Алекс се обърна към нея. Очите му бяха мокри, но твърди.

— Госпожо, мама умря. Аз не можах да я намеря. А той ме намери. Може ли поне той да остане близо?

Това не беше молба за кот.

Беше молба да не му отнемат последната нишка към дома.

Макс замина на ветеринар и се върна на следващия ден с ваксини, паспорт и синя каишка. С помощта на дворника направиха дървена къщичка до стаята на охраната. Децата я боядисаха в жълто, а Алекс написа отпред:

КЪЩАТА НА МАКС

Когато го пуснаха, Макс не отиде първо в къщичката. Отиде при Алекс, качи се в скута му и сложи лапа на гърдите му.

Момчето го прегърна.

— Мислех, че никой няма да ме намери — прошепна.

Деница се обърна настрани, за да не видят децата сълзите ѝ.

Госпожа Велкова стоеше на верандата. В ръката си държеше списъка с правилата. После го сгъна и го прибра в джоба.

От този ден Алекс започна да говори повече. Не веднага. Не много. Но достатъчно, за да каже на закуска “добро утро”. Достатъчно, за да се засмее, когато Макс се опита да открадне молив. Достатъчно, за да повярва, че не всичко, което обича, изчезва завинаги.

А Макс продължи да седи до портата.

Само че вече не чакаше.

Пазеше.

Понякога любовта не идва с големи думи. Идва кална, гладна, с рижи лапи и зелени очи. Сяда пред една врата и чака, докато някой най-накрая разбере: за детето, което е изгубило дом, дори едно мъркане може да бъде път обратно към живота.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: