След шейсетте си купих стар велосипед.

След шейсетте си купих стар велосипед. Дъщеря ми ми се смееше, а после поиска да дойде с нас

Ако някой преди година ми беше казал, че ще ставам в шест сутринта в събота, за да карам колело до язовира с три жени, които сами се наричат “пенсионерки с вятър в главата”, щях да го помисля за луд.

Преди година моят свят беше много малък.

Апартаментът в Пловдив. Магазинът. Гробището. Пейката пред блока.

Мъжът ми Георги си отиде преди три години. Рак. Четири месеца от първата диагноза до последния му дъх. Тридесет и седем години брак, общи закуски, спорове за домати, зимни буркани, телевизор вечер — и после тишина.

Първата година дъщеря ми Милена идваше почти всеки ден. Носеше супа, изхвърляше боклука, караше ме до лекар, проверяваше дали съм яла.

— Мамо, трябва да излизаш.

— Мамо, не можеш само да седиш.

— Мамо, татко не би искал така.

Втората година идваше по-рядко. Третата — повече звънеше. Не ѝ се сърдя. Има работа, две деца, съпруг, ипотека и живот, който не може да стои на пауза, само защото моят се беше счупил.

Но вечерите бяха тежки.

Особено между четири и седем. Тогава денят вече не е ден, а нощта още не е дошла. Седях в хола, гледах телевизора без звук и понякога забравях защо съм станала.

Велосипеда видях на обява в кварталния магазин.

“Продавам дамско колело. Почти ново. 120 лв.”

Беше написано криво, с химикал. Взех си хляб и кисело мляко, но очите ми все се връщаха към листчето. Не бях карала колело от тридесет години. Може би повече.

Въпреки това записах номера.

Три дни го гледах. На четвъртия се обадих.

Колелото беше светлосиньо, с кошница отпред и широко седло. Продаваше го един мъж от “Кючук Париж”. Жена му го купила, качила се веднъж, уплашила се от куче и решила, че спортът не е за нея.

Купих го.

Когато Милена го видя в коридора, сложи ръце на кръста.

— Мамо, сериозно ли?

— Съвсем сериозно.

— Ти си на шейсет и две.

— Благодаря, че ми напомни. Щях да забравя.

— Ще паднеш. Ще си счупиш крака. После кой ще тича по болници?

— Ако седя само на дивана, пак ще ме боли нещо.

Тя се хвана за главата.

Първите дни карах около блока. Бавно. Срамежливо. Спирах преди всеки бордюр. Краката ми трепереха, ръцете ми стискаха кормилото така, сякаш държах живота си. Вечер мускулите ме боляха. Но сутринта пак слизах.

След две седмици стигнах до Гребната база. Седнах на една пейка до водата, а сърцето ми биеше толкова силно, че се засмях сама.

Там срещнах Рада.

Беше на шейсет и осем, с лилав каска и бяла плитка.

— Нова ли сте? — попита.

— В колоезденето или в живота?

Тя се засмя.

— И в двете е добре да си нова от време на време.

Рада ме запозна с Ваня и Снежа. Едната беше пенсионирана учителка, другата — бивша медицинска сестра. Караха всяка събота. Не бързаха. Носеха кафе в термос, ябълки, домашни кифлички и истории, които не се побираха в една почивка.

— Ела с нас до Марково — каза Ваня.

— Не мога.

— Значи ще спреш по средата и ще ядем кифлички по-рано.

Отидох.

Първите десет километра мислех, че ще умра. На петнайсетия усетих вятъра. На двайсетия видях Родопите и ми се доплака.

Не от болка.

От това, че тялото ми, което смятах за старо и ненужно, ме водеше някъде.

Така станахме група.

Нарекохме се “Бабите на педали”. Милена каза, че името е ужасно. Ние го харесахме още повече.

Всяка събота карахме. До Марково. До Белащица. До язовира. Понякога само малко, понякога много. Говорехме за мъже, лекарства, внуци, пенсии, за страхове, които никой не вижда. Смеехме се така, както не се бях смяла от смъртта на Георги.

Милена все още се тревожеше.

— Мамо, защо ти трябва това?

— Защото като карам, не чакам денят да свърши.

Тя замълча.

Миналата събота изминахме четиридесет километра до язовира и обратно. На брега седнахме на тревата, свалихме обувките и потопихме крака във водата. Рада направи снимка. Четири жени с каски, червени бузи, термоси и лица, които не приличаха на пенсионерски.

Публикувах снимката.

Написах: “Шейсет плюс не значи край. Понякога значи първа скорост.”

Вечерта Милена звънна.

— Мамо, видях снимката.

— Много ли съм смешна?

— Не. Красива си.

Думата ме накара да замълча.

После тя каза:

— В неделя може ли да дойда с вас?

— Ти? С нас?

— Да. Само карайте бавно. Аз отдавна не съм се качвала.

В неделя дойде с колело, взето от съседка, и с каска на сина си. След пет километра започна да диша тежко.

— Мамо, ти си машина.

— Аз съм баба на педали. Това е по-висока степен.

На почивката седнахме под едно дърво. Милена ми подаде вода и изведнъж каза:

— Извинявай, че се държах така. Мислех, че те пазя.

— Знам.

— А може би просто не бях готова да видя, че вече не си само моята самотна майка.

Погледнах я. Видях уморена жена, която също имаше нужда от въздух.

— Аз винаги ще съм ти майка — казах. — Но не искам да бъда само вдовица.

Тя се облегна на рамото ми.

Този ден карахме малко. Но аз се прибрах по-лека, отколкото след онези четиридесет километра.

Защото понякога човек купува стар велосипед, а всъщност купува билет обратно към себе си.

Сега всяка събота приготвям термос, проверявам гумите и излизам. Георги ми липсва. Ще ми липсва винаги. Но тъгата вече не седи върху гърдите ми като камък.

Тя кара с мен. Отзад. По-бавно.

А аз най-после съм отпред.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: