Свекърът и свекървата ми поискаха баща ми да напусне сватбата, защото е чистач

Свекърът и свекървата ми поискаха баща ми да напусне сватбата, защото е чистач. После той взе микрофона

Баща ми беше чистач през целия ми съзнателен живот.

Не носеше костюми. Не говореше за бизнес срещи. Не държеше визитки в портфейла си. Имаше работни обувки, напукани ръце и навика да става още по тъмно, когато целият блок в Пловдив спеше.

Майка ми почина, когато бях на три. Оттогава бяхме само аз и той.

Той миеше входове, офиси, училищни коридори. Прибираше се вечер уморен, с мирис на препарат по дрехите, но в малката ни кухня винаги имаше топла супа. Понякога беше само леща. Понякога боб. Но винаги беше с любов.

— Ти си моята принцеса, Ния — казваше ми, докато оправяше одеялото ми. — Няма значение колко е труден денят. За принцесата ми ще има светлина.

Когато срещнах Стефан, за първи път повярвах, че може би животът няма да ме кара вечно да доказвам стойността си. Той беше мил, спокоен, внимателен. Не се срамуваше да дойде в стария ни квартал, да седне на кухненската маса и да пие чай с баща ми от чаши с различни дръжки.

Родителите му бяха друго нещо.

Семейство Димитрови имаха голяма фирма за строителни материали във Варна. Домът им миришеше на скъпи свещи, кожени мебели и студена любезност. Още първия път, когато чуха с какво се занимава баща ми, майката на Стефан, госпожа Антоанета, сви устни.

— Чистач? — повтори тя, сякаш думата можеше да изцапа покривката.

След това започнаха намеците.

— Стефане, трябва да мислиш за имиджа.

— На сватбата ще има наши партньори.

— Хората питат от какво семейство идва булката.

Стефан ме защитаваше.

— Тя идва от семейство, в което един баща е дал живота си за детето си. Това е достатъчно.

Но те не спираха.

Сватбата ни беше в голям ресторант край морето. Родителите му бяха поканили свои приятели, партньори, роднини, хора, които аз виждах за първи път. Никой не ме беше попитал дали искам триста души, но вече беше късно.

Баща ми дойде с тъмносив костюм, купен от разпродажба. Беше го гладил сам. Вратовръзката му стоеше малко накриво.

Когато ме видя в роклята, очите му се напълниха.

— Ния — каза тихо. — Майка ти щеше да се гордее.

Прегърнах го силно.

— Тате…

— Ти винаги ще бъдеш моята принцеса.

В този момент към нас се приближиха родителите на Стефан.

Антоанета се усмихваше така, както хората се усмихват на някого, когото вече са решили да унижат.

— Мила, ситуацията е малко деликатна — каза тя. — Може би ще е най-добре баща ти да не остава на тържеството.

Почувствах как кръвта ми се качва в лицето.

Свекър ми, Борислав, добави:

— Разберете ни, господине. Сред гостите има наши клиенти. Партньори. Не искаме някой да се почувства неловко в присъствието на човек с… вашата професия.

Стефан се обърна рязко.

— Какво казахте?

Аз вече бях готова да вдигна скандал. Но баща ми леко стисна ръката ми.

— Спокойно, принцесо — прошепна. — Имам план.

После се обърна към тях.

— Разбирам. Ще си тръгна. Но преди това бих искал да вдигна тост за дъщеря си и съпруга ѝ.

Те се спогледаха. Вероятно решиха, че един тост е по-малък проблем от сцена.

Баща ми застана пред микрофона.

Залата притихна.

— Уважаеми гости — започна той. — Казвам се Георги. Аз съм бащата на Ния. Работя като чистач. И не се срамувам от това.

Антоанета пребледня.

— През годините съм чистил много места — продължи той. — Офиси, стълбища, коридори след хора, които не винаги поздравяваха. Но всяка сутрин, когато миех под, си казвах: тази работа купува учебници на дъщеря ми. Тази работа плаща обувките ѝ. Тази работа държи лампата включена, когато тя учи.

Залата беше толкова тиха, че се чуваше как някой остави вилица.

— Преди минути ме помолиха да си тръгна, защото професията ми можела да изложи някого. Затова ще кажа само едно: работата не срамува човека. Срамува го начинът, по който гледа на чуждия труд.

Точно тогава от една от предните маси се изправи мъж с бяла коса.

— Господин Георги? — попита той. — Вие ли работехте преди години в бизнес центъра на булевард “Мария Луиза”?

Баща ми кимна.

— Да.

Мъжът се обърна към залата.

— Аз съм Иван Колев, собственик на “Колев Инвест”. Този човек намери преди дванадесет години папка с документи, която един мой служител беше забравил в коридора. Вътре имаше договор за сделка, която можеше да срине фирмата ми, ако попадне в чужди ръце. Той не поиска нищо. Дойде в кабинета ми в шест сутринта и каза: “Господине, това изглежда важно.” От този ден винаги съм казвал, че най-достойният човек в онази сграда не седеше в кабинет.

Свекърът ми изгуби цвета си. Защото Иван Колев беше най-важният му партньор.

Стефан застана до баща ми и взе микрофона.

— Ако някой трябва да напусне тази сватба, това няма да бъде човекът, който сам е отгледал жената, която обичам.

Антоанета опита да каже нещо, но Стефан я спря с поглед.

— Мамо, татко, днес вие ме засрамихте. Не бащата на Ния.

Баща ми погледна към мен.

— Дъще, аз не мога да ти подаря дворец. Но мога да ти оставя име, което никога не е крало, не е лъгало и не се е срамувало от работа.

Аз отидох при него и го прегърнах пред всички.

Първи започна да ръкопляска Иван Колев. После още една маса. После цялата зала стана на крака.

Баща ми не си тръгна.

Седна до мен на главната маса. Танцува с мен след първия танц, настъпвайки роклята ми два пъти. Смяхме се и плакахме едновременно.

По-късно родителите на Стефан се извиниха. Не веднага. Горделивите хора падат бавно. Но един ден Антоанета дойде у нас с букет и каза:

— Георги, аз ви видях през професията ви, а трябваше да ви видя през дъщеря ви.

Баща ми само кимна.

— Важно е, че най-накрая сте прогледнали.

Той остана същият човек. Същите напукани ръце. Същата работна чанта. Същата тиха усмивка.

Но за мен онази вечер той не беше чистач.

Той беше човекът, който изми с едно изречение мръсотията от цяла зала предразсъдъци.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: