Върна се променена.

Върна се променена. Три дни по-късно приятелката ѝ ми изпрати снимките

Казвам се Димитър, на четиридесет и шест години съм и до една четвъртъчна вечер вярвах, че познавам живота си.

Живеехме с жена ми, Мария, в Пловдив. Осемнадесет години брак. Две деца. Ипотека. Сметки. Пазаруване в кварталния супермаркет, родителски срещи, съботно чистене и вечери, в които заспивахме на дивана още преди филмът да започне.

Не бях идеален съпруг.

Понякога мълчах прекалено много. Понякога бях уморен, раздразнен, затворен. Може би бях спрял да ѝ казвам, че е красива. Може би я виждах твърде често като майката на децата ми, а не като жената, в която се влюбих.

Но никога не я предадох.

Никога не изчезнах. Никога не я оставих сама, когато животът стана труден.

Три месеца преди всичко да се срине, Мария започна да говори за почивка.

— Димитре, моля те. Една седмица. Само една седмица на море. Не мога повече. Работа, кухня, деца, пералня, домашни… Имам чувството, че съм станала част от мебелите.

Нейната най-добра приятелка, Ива, беше намерила оферта за Турция — Анталия, хотел до плажа, ол инклузив. Познавах Ива от години. Идваше у нас на кафе, шегуваше се с мен, че съм “най-търпеливият мъж в Пловдив”. И тя беше омъжена, имаше син.

— Няма клубове, няма глупости — казваше Мария. — Само плаж и сън. Искам да дишам.

Събрах пари. Не ни беше лесно. Отложих ремонта на балкона, взех част от спестяванията за колата и ѝ платих пътуването.

Изпратих я до автобуса. Тя ме прегърна силно.

— Благодаря ти. Наистина имах нужда.

Една седмица бях сам с децата. Водих Ани на танци, Мартин на футбол, готвих макарони, изгорих омлет, забравих да подпиша бележка за училище. Беше хаос, но се справих. И дори се радвах, че тя най-после си почива.

Когато се върна, беше друга.

С тен, с нова рокля, с очи, които светеха. Влезе през вратата, прегърна децата, после мен. Целуна ме така, както не ме беше целувала от години.

— Беше невероятно — каза. — Все едно пак съм на двадесет.

Повярвах.

Исках да повярвам.

Първите два дни беше нежна, весела, почти момичешка. Помислих си, че може би съм бил несправедлив към нея. Че една седмица почивка е върнала жена ми.

После забелязах, че Ива е изчезнала.

Не се обаждаше. Не идваше. Не пишеше под снимките на Мария. Дори когато я срещнах пред блока, сведе очи и каза, че бърза.

— Скарахте ли се? — попитах Мария.

— Не знам. Ива си има драми. Остави я.

Оставих я.

До четвъртък вечер.

Миех чиниите, когато телефонът ми светна.

Съобщение от Ива.

“Димитре, прости ми. Не мога повече да мълча. Трябва да знаеш.”

После дойдоха снимките.

Първата — Мария на плажа, притисната до мъж с тъмна коса. Ръката му беше на кръста ѝ.

Втората — същият мъж я целуваше по врата в бар.

Третата — танцуваха. Четвъртата — тя държеше лицето му и се смееше. Петата — двамата излизаха сутрин от хотел, който не беше нейният.

Седнах на стола, без да усетя.

Не плачех. Не крещях. Просто гледах екрана и усещах как вътре в мен нещо се къса тихо, нишка по нишка.

Мария влезе в кухнята.

— Какво ти е? Блед си.

Подадох ѝ телефона.

Тя погледна. Секунда. Две. После лицето ѝ се смени.

— Не е това, което изглежда.

Засмях се. Грозен, кратък смях.

— Тогава ми кажи какво изглежда.

Тя започна да плаче.

— Бях пила. Бях объркана. Чувствах се невидима. Ти не ме виждаше вече, Димитре.

— А той те видя?

Мълчание.

— Беше грешка.

— Грешка е да объркаш улица. Това е избор, Мария. И после още един. И после да се върнеш у дома и да ме целунеш.

Децата бяха в стаите си. Говорех тихо, но в мен имаше буря.

— Не съсипвай семейството ни — прошепна тя.

Тогава я погледнах и разбрах най-болезненото:

— Аз не го съсипвам. Аз просто разбрах кога ти си го оставила на онзи плаж.

На другия ден отидох при адвокат.

Мария плака, молеше, казваше, че не съм борец, че ако я обичам, ще простя. После започна да обвинява мен. Че съм я бил забравил. Че съм я превърнал в домакиня. Че съм бил студен.

Може би имаше истини в тези думи. Но нито една истина не прави лъжата вярна.

Най-трудно беше с децата.

Ани ме попита:

— Тате, мама лоша ли е?

Седнах до нея.

— Не. Мама е човек, който направи нещо много болно за всички ни. Но тя си остава ваша майка.

Мартин не каза нищо. Само затвори вратата на стаята си. Вечерта го намерих на терасата.

— Ти ще ни оставиш ли? — попита.

— Никога. Мога да живея на друго място, но няма да си тръгна от вас.

Тогава той се разплака.

Минаха девет месеца.

Живея в малък апартамент под наем. Не е красив, но е тих. Децата идват при мен през седмицата и през уикендите. Правим палачинки, спорим кой ще мие чиниите, гледаме филми. Понякога смехът им ме удря право в сърцето, защото мислех, че никога повече няма да го чуя така.

Мария опита да се върне.

Писа ми:

“Липсва ми нашият дом.”

Отговорих:

“И на мен ми липсваше. Още преди ти да заминеш.”

Не знам дали всеки трябва да прости. Не съдя никого. Някои хора могат да съберат счупеното. Аз не можах. Защото не бяха само снимките. Беше усмивката ѝ, когато се върна. Беше целувката. Беше лъжата, облечена като ново начало.

Доверието не умира, когато видиш доказателствата.

То умира в мига, в който човекът до теб реши, че има право да ти отнеме истината.

А понякога разводът не е край на любовта.

Понякога е единственият начин да спасиш децата си от дом, в който въздухът вече мирише на измама.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: