Гледах жена си и вече не я познавах. След двайсет години брак разбрах къде всъщност ходи след работа
Гледах Мария и не можех да повярвам, че това е същата жена, с която преди двайсет години стояхме под дъжда на спирката в Пловдив и се смеехме, защото нямахме пари дори за такси.
Сега тя стоеше в коридора на нашия апартамент, с нова прическа, с палто, което не беше от разпродажба, и с мирис на скъп парфюм. Остави чантата си на стола и каза:
— За празниците ще минем по-скромно. Не ни дадоха бонус.
Гласът ѝ беше равен. Чужд. Такъв тон използват хората, когато съобщават, че асансьорът пак не работи.
А не когато говорят със съпруга си.
Запознахме се млади. Аз бях техник в завод край Пловдив, тя работеше като помощник-възпитателка в детска градина. Нямахме почти нищо, но имахме една глупава, светла увереност, че любовта ще ни стигне за всичко.
След смъртта на баба ѝ Мария наследи малък апартамент в стар блок. Две стаи, тясна кухня, тераса с ръждясал парапет. Ние влязохме там с два куфара и толкова надежда, че стените сякаш станаха по-широки.
— Това е нашето начало, Иване — каза ми тя тогава.
И аз ѝ вярвах.
Роди се дъщеря ни, Надя. Исках още едно дете, но Мария винаги броеше парите.
— Едно да отгледаме като хората — казваше. — Не живеем в приказка.
После започнаха скандалите. Първо за сметки. После за храна. После за това, че аз не “искам достатъчно”. Когато Мария започна работа в частна детска градина, всичко се промени. Родителите я харесваха, директорката я хвалеше, заплатата ѝ стана по-висока от моята.
Радвах се. Наистина.
Но тя започна да ме гледа отгоре.
Преди две години ме съкратиха. Фирмата затвори цеха. Бях на четиридесет и осем. Търсих работа месеци наред. Навсякъде млади момчета, дипломи, английски, “ще ви се обадим”.
Не се обаждаха.
Мария каза:
— Мъж си. Намери начин.
Аз намерих единствения начин, който можех. Поех дома. Готвех. Чистех. Пазарувах. Гладих дрехите ѝ. Посрещах Надя, когато се прибираше от университета във Варна. Казвах си, че семейство означава понякога единият да носи повече.
Само че Мария вече не виждаше това като помощ.
Виждаше го като моя провал.
Онази нощ, след думите за скромните празници, не спах. Въртяха ми се в главата новата чанта, парфюмът, закъсненията, усмивката, която изчезваше, щом се прибереше вкъщи.
На сутринта тя излезе “на работа”.
Аз я последвах.
Не се гордея с това. Но ревността не беше най-лошото. Най-лошото беше да усещам истината и да живея с човек, който ме гледа като на глупак.
Мария не отиде в детската градина. Слезе от автобуса до една сладкарница в центъра. Там я чакаше мъж. Висок, добре облечен, с колаъж. Висок, добре облечен, с кола, която струваше повече от всичко, което някога бяхме имали.
Тя се усмихна.
Така, както отдавна не се усмихваше на мен.
Той я прегърна. Подаде ѝ малка кутийка. Мария я отвори и очите ѝ светнаха. Обеци. Сребърни или златни, не знам. Отдалеч блестяха като присъда.
Вечерта я чаках в кухнята.
— Как беше на работа? — попитах.
— Уморително.
— А в сладкарницата?
Тя замръзна.
Поставих телефона на масата. Бях направил снимка.
Мария седна бавно.
— Казва се Андрей — каза след дълго мълчание. — Баща е на едно от децата. Вдовец.
— И ти си му възпитателка по домовете?
— Иване…
— От колко време?
Тя не отговори веднага.
— Почти година.
Сякаш някой отвори прозорец посред зима.
Година.
Година аз готвех вечеря, когато тя закъсняваше. Година гладих ризи, които тя обличаше за него. Година вярвах, че сме просто в труден период.
— Защо не си тръгна? — попитах.
Тя сведе очи.
— Защото не знаех какво ще правиш. Без работа, без пари…
Това ме удари по-силно от самата изневяра.
Не ме беше съжалявала.
Беше ме държала като неудобна вещ, която още не е изнесла.
На следващия ден започнах да търся работа не с отчаяние, а с гняв. Обадих се на стар колега. Той имаше малък сервиз за машини.
— Ела — каза. — Ръцете ти още помнят.
Започнах от по-малко пари. От по-дълги смени. Но всяка вечер се прибирах в стая под наем, в която нямаше лъжи. Малка стая. Метално легло. Стар гардероб. И тишина.
Мария първо беше студена. После раздразнена. После, когато Андрей започна да се отдръпва, стана тъжна.
— Иване, можем да говорим — каза един ден по телефона.
— За какво?
— За нас.
— “Нас” ти остави в онази сладкарница.
Дъщеря ни Надя научи всичко. Дойде при мен и плака. Аз я прегърнах и за първи път не се срамувах, че тя вижда баща си слаб.
— Тате — каза тя, — ти не си провал.
Тези думи ме държаха месеци.
Сега живея просто. Работя. Понякога ме болят ръцете, но вече не ме боли душата, когато се прибера. В неделя с Надя пием кафе и говорим за неща, за които преди нямахме време.
Мария остана в онзи апартамент от баба си. Може би така е правилно. Стените бяха нейни.
Но животът, който градих в тях, не беше вече мой.
Понякога най-трудно е не да разбереш, че са те предали.
Най-трудно е да приемеш, че си позволил да те гледат като бреме.
А после идва ден, в който ставаш, събираш малкото си вещи и разбираш: човек може да изгуби дом, жена, навик, минало — и пак да не изгуби себе си.
