Išvariau iš savo buto sūnų, marčią ir tris anūkus.

Išvariau iš savo buto sūnų, marčią ir tris anūkus. Daviau jiems lygiai parą susirinkti daiktus. Nuo tos dienos giminėje tapau blogiausiu žmogumi.

Telefonas netilo.

— Aldona, kaip tu galėjai?
— Juk tai tavo anūkai!
— Vytautas, jei būtų gyvas, tavęs neatpažintų.

Jie klydo. Mano vyras Vytautas būtų mane pažinęs. Gal net pirmas būtų pasakęs: „Užtenka, Aldona. Čia mūsų namai, ne grobis.“

Vytautas mirė prieš kiek daugiau nei metus. Kartu pragyvenome beveik keturiasdešimt metų. Mūsų butas Kaune buvo senas, su girgždančiomis grindimis ir balkonu į liepų kiemą. Bet mes jį mylėjome. Taupėme jam, remontavome po truputį, patys dažėme sienas. Vytautas visada sakydavo, kad namai turi žmogaus kvapą, o ne katalogo blizgesį.

Jam mirus, namai liko, bet kvapas pasikeitė. Rytais automatiškai ištraukdavau du puodelius. Vakare žiūrėdavau į jo kėdę prie lango. Kartais net supykdavau ant jos, kad stovi tuščia.

Vienatvė padaro žmogų ne silpną, o labai alkaną šilumos. Dėl to, kai atėjo mano sūnus Darius su žmona Lina ir trimis vaikais, aš beveik nesvarsčiau.

— Mama, tau negalima vienai, — pasakė Darius. — Mes persikelsime pas tave. Vaikai bus šalia, tu nebebūsi tuščiuose namuose.

Man reikėjo tų žodžių. Todėl įsileidau juos visus.

Iš pradžių butas tikrai atgijo. Vaikai juokėsi, Lina virė kavą, Darius sutaisė vonios spintelę. Aš kepiau blynus ir jaučiausi reikalinga. Po vyro mirties tai buvo kaip vaistas.

Bet kai kurie vaistai, jei jų per daug, tampa nuodu.

Po mėnesio mano namuose beveik nebeliko mano tvarkos. Žaislai buvo visur. Virtuvėje nuolat stovėjo neplauti indai. Televizorius ūžė nuo ryto iki vakaro. Vytauto nuotrauką nuo komodos Lina perkėlė į miegamąjį.

— Vaikams nejauku, kai mirusio žmogaus nuotrauka žiūri į juos valgant, — pasakė ji.

Aš tyliai paėmiau rėmelį, bet nieko neatsakiau.

Vėliau iš svetainės dingo Vytauto fotelis. Darius išnešė jį į rūsį, nes „užima vietą vaikų stalui“. Kai tai pamačiau, man suspaudė gerklę.

— Galėjai bent paklausti.

— Mama, nesikabinėk prie daiktų, — pasakė jis. — Reikia gyventi toliau.

Keista, kaip dažnai žmonės liepia tau gyventi toliau, kai patys nori užimti tavo vietą.

Vieną vakarą paprašiau, kad vaikai pritildytų televizorių. Man skaudėjo galvą.

Darius susierzino.

— Mama, čia dabar mūsų visų namai. Negali viskas būti tik pagal tave.

— Mūsų visų? — paklausiau.

— Na taip. Butas juk ne tik tavo.

Aš tada nieko neatsakiau. Bet tie žodžiai liko manyje kaip akmuo bate.

Po kelių dienų išgirdau pokalbį. Buvo vėlu. Atsikėliau vandens ir sustojau koridoriuje. Darius kalbėjo telefonu virtuvėje.

— Ji pasirašys, — sakė jis. — Reikia tik ramiai. Paspausti per vienatvę. Pasakyti, kad taip bus saugiau. Kai butas bus mano vardu, parduosim. Lina nori naujos statybos, normalios vietos, vaikams atskirų kambarių.

Tada jis nusijuokė.

— Mama po tėvo mirties kaip be stuburo. Dabar geras laikas.

Geras laikas.

Mano gedulas jam buvo geras laikas.

Tą naktį nuėjau į Vytauto kambarį. Po jo mirties ten beveik nieko nekeičiau. Bet dabar kambarys buvo prigrūstas dėžių, vaikų drabužių ir sulūžusių žaislų. Rašomojo stalo stalčius buvo praviras.

Ten laikiau buto dokumentus.

Aplanko nebuvo.

Ieškojau drebančiomis rankomis. Radau jį už spintos, plastikinėje dėžėje po Linos sezoniniais batais. Viduje buvo nuosavybės dokumentai, mano paso kopija, Vytauto mirties liudijimas ir paruoštas dovanojimo sutarties projektas. Šalia gulėjo Linos užrašai:

„Nekalbėti apie pardavimą iš karto. Pirma — saugumas. Darius turi priminti, kad ji gali nugriūti viena. Notaras — trečiadienį.“

Atsisėdau ant Vytauto lovos. Paėmiau jo seną megztinį, prispaudžiau prie krūtinės ir pirmą kartą po ilgo laiko pajutau ne silpnumą, o pyktį. Švarų, aiškų pyktį.

Ryte laukiau, kol vaikai išeis į mokyklą ir darželį. Tada pakviečiau Darių ir Liną į virtuvę.

Padėjau dokumentus ant stalo.

— Iki rytojaus vakaro jūsų čia nebebus.

Lina iš karto pradėjo:

— Jūs negalite taip elgtis su vaikais.

— Aš elgiuosi su jumis. Vaikais dangstotės jūs.

Darius trenkė delnu į stalą.

— Mama, tu nesupranti! Mes galvojome apie ateitį.

— Apie kieno?

Jis tylėjo.

— Mano ateitis jūsų plane baigėsi parašu pas notarą, — pasakiau.

— Tas butas vis tiek kada nors būtų mano!

— Kada nors. Bet aš dar gyva.

Tai buvo sakinys, po kurio Lina nuleido akis. O Darius pirmą kartą atrodė ne piktas, o sugautas.

Jie išsikraustė kitą dieną pas Linos tėvus į Jonavą. Ne į gatvę. Ne po tiltu. Į namą, kuriame buvo laisvi du kambariai. Bet giminei jie pasakojo kitą istoriją: kad sena motina išmetė anūkus be gailesčio.

Aš nesiteisinau.

Pakeičiau spyną. Dokumentus nunešiau teisininkei. Vytauto fotelį parsinešiau iš rūsio, nuvaliau dulkes ir pastačiau atgal prie lango. Kai atsisėdau į jį, pravirkau. Ne dėl sūnaus. Dėl savęs. Dėl to, kaip arti buvau nuo to, kad pati pasirašyčiau savo išnykimą.

Aš myliu anūkus. Jie čia nekalti. Kai paaugs, galbūt išgirs kitą istorijos pusę. O gal ir ne. Bet aš nebeleisiu niekam naudoti mano meilės jiems kaip rakto nuo mano durų.

Darius iki šiol neatsiprašė. Kartais parašo: „Tu pati sugriovei šeimą.“ Aš nebeatsakau.

Šeima griūva ne tada, kai sena moteris užrakina duris.

Šeima griūva tada, kai sūnus žiūri į motinos gedulą ir mato ne skausmą, o progą.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: