Мъжът ми се пенсионира и реши,

Мъжът ми се пенсионира и реши, че вече съм длъжна да го обслужвам като в хотел. Тогава му устроих „курорт“, който дълго помни

Вратата се тръшна толкова силно, че чашите в секцията издрънчаха.

На прага стоеше мъжът ми Николай. Лицето му беше зачервено от вълнение, очите му блестяха победоносно, а в ръката си държеше старата кожена чанта, с която тридесет и пет години ходеше в завода.

— Край, Мария! — обяви той тържествено. — От днес съм пенсионер! Свободен човек! С право на пълна почивка!

Засмях се и го прегърнах. Наистина се радвах.

Николай беше работил като майстор в машиностроителен завод край Пловдив. Връщаше се вечер уморен, миришещ на масло и метал, с болки в кръста и безкрайни истории за „младите, дето нищо не могат“. Пенсията за него беше като обещан бряг след дълго плуване.

— Заслужи си я, Ники — казах. — Сега ще си починеш. Може по-често да ходим на вилата. Да пием кафе на двора, без да бързаме.

Той се измъкна от прегръдката ми и тръгна към кухнята.

— Вилата — лятото. Сега започва нов живот. А новият живот трябва да се отпразнува. Хайде, сложи масата.

Първата вечер мина добре. Извадих туршия, салата, кюфтета, налях му безалкохолна бира. Той разказваше за последния ден в цеха, за колегите, за началника, който уж щял да пропадне без него. Аз слушах и си мислех, че ни чака спокойствие.

На следващата сутрин разбрах колко съм грешала.

Събуди ме не будилникът, а звън на лъжичка в чаша.

Беше шест и половина.

Аз работех от вкъщи — водех счетоводство на няколко малки фирми. Обикновено ставах към осем. Но от кухнята се чу възмутен глас:

— Мария! Къде е закуската?

Излязох сънена, с халата.

— Ники, ти вече не ходиш на работа. Защо си станал толкова рано?

— Режим, Марийо! Човек не бива да се разпада. Аз съм пенсионер, не безделник. И обслужването трябва да е навреме.

Обслужването.

Думата ме бодна, но замълчах. Направих му омлет, кафе, нарязах хляб. Той изяде всичко, измърмори одобрително и се премести в хола пред телевизора.

Така започна моят ад.

Николай сякаш не беше излязъл в пенсия, а беше получил ваучер за хотел „ол инклузив“, в който персоналът се състоеше от една жена — мен.

— Мария, чай!

— Мария, каква е тая стара супа? Пенсионер съм, не прасе.

— Мария, пералнята ми пречи да слушам новините.

— Мария, чорапите къде са?

— Мария, направи мекици. Сега ми се ядат.

Преди понякога помагаше. Пазаруваше, миеше чинии, изхвърляше боклука. Сега лежеше на дивана и казваше:

— Аз моето съм го изработил. Сега ти се върти около мен. Жена си.

Между неговите „спешни нужди“ аз правех отчети, фактури, данъчни декларации. Клиентите чакаха, сроковете не прощаваха, а Николай се сърдеше, че не съм му сервирала чая в любимата чаша.

Един ден, докато приключвах годишен отчет, той извика:

— Мария, палачинки!

— Не мога сега. Работя.

— Ти си вкъщи. Каква работа?

Станах от бюрото, погледнах го и за първи път видях не изморения мъж, когото съм обичала, а разглезено дете, което смяташе, че моят живот е награда за неговата пенсия.

Тогава реших: щом иска курорт, ще получи курорт.

Но по моите правила.

На следващата сутрин на кухненската маса го чакаше лист.

Пансион „При Мария“ — ценоразпис

Закуска по поръчка: 10 лв.
Чай до дивана: 5 лв.
Обяд с прясно готвене: 18 лв.
Пране, гладене, прибиране: по договаряне
Мрънкане към персонала: такса 20 лв.
Самообслужване: безплатно
Съпружеско уважение: задължително

Николай прочете и лицето му почервеня.

— Какви са тия глупости?

— Хотелски правила — казах спокойно. — Нали искаш пълна почивка? В хотелите обслужването се плаща. У дома се споделя.

— Аз тридесет и пет години съм носил пари!

— И аз тридесет и пет години съм носила всичко останало. Само че на него никой не му викаше работа.

Той се разкрещя. Аз не.

Затворих се в стаята и работих. Обяд не сервирах. Чай не поднесох. Николай половин ден хлопаше шкафове, после си направи сандвич с кашкавал и го изгори на тостера.

Войната продължи две седмици.

Той ходи при приятели, оплаква се на сестра си, каза на дъщеря ни, че „майка ти полудя от интернет“. Дъщеря ни само попита:

— Тате, ти сериозно ли мислиш, че мама е твоя прислужница?

Това го удари повече от моите думи.

Но истинският обрат дойде, когато ми прилоша. Бях станала в шест, работила до късно, готвила, спорила, не бях спала. В банята ми причерня и се свлякох на пода.

Николай извика линейка.

В спешното лекарят каза:

— Преумора. Стрес. Госпожата не е робот.

Николай седеше до мен с шапка в ръце. Не спореше. Не командваше. За първи път изглеждаше уплашен.

— Марийо — прошепна, — аз май не видях, че и ти си човек.

Очите ми се напълниха със сълзи.

— Не видя, защото ти беше удобно да не виждаш.

След това не стана чудо за една нощ. Николай не се превърна изведнъж в идеален съпруг. Но на другата сутрин сам направи кафе. Беше слабо и горчиво. Изпих го.

После сам отиде до магазина. Купи грешен хляб, забрави солта, но се върна засрамен, не ядосан.

С времето започна да готви супа, да пуска пералня, да ходи на пенсионерски клуб, да ремонтира пейките пред блока с още двама бивши майстори. Вече не крещеше „Мария!“, а питаше:

— Искаш ли чай?

И понякога, когато виждам как тромаво подрежда масата, ми се насълзяват очите.

Не защото е съвършен.

А защото най-после разбра: пенсията не е право да легнеш върху гърба на жената до теб.

Тридесет и пет години той мечтаеше да си почине.

А аз тридесет и пет години чаках някой да забележи, че и аз съм уморена.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: