Мъжът ми се пенсионира и реши, че вече съм длъжна да го обслужвам като в хотел. Тогава му устроих „курорт“, който дълго помни
Вратата се тръшна толкова силно, че чашите в секцията издрънчаха.
На прага стоеше мъжът ми Николай. Лицето му беше зачервено от вълнение, очите му блестяха победоносно, а в ръката си държеше старата кожена чанта, с която тридесет и пет години ходеше в завода.
— Край, Мария! — обяви той тържествено. — От днес съм пенсионер! Свободен човек! С право на пълна почивка!
Засмях се и го прегърнах. Наистина се радвах.
Николай беше работил като майстор в машиностроителен завод край Пловдив. Връщаше се вечер уморен, миришещ на масло и метал, с болки в кръста и безкрайни истории за „младите, дето нищо не могат“. Пенсията за него беше като обещан бряг след дълго плуване.
— Заслужи си я, Ники — казах. — Сега ще си починеш. Може по-често да ходим на вилата. Да пием кафе на двора, без да бързаме.
Той се измъкна от прегръдката ми и тръгна към кухнята.
— Вилата — лятото. Сега започва нов живот. А новият живот трябва да се отпразнува. Хайде, сложи масата.
Първата вечер мина добре. Извадих туршия, салата, кюфтета, налях му безалкохолна бира. Той разказваше за последния ден в цеха, за колегите, за началника, който уж щял да пропадне без него. Аз слушах и си мислех, че ни чака спокойствие.
На следващата сутрин разбрах колко съм грешала.
Събуди ме не будилникът, а звън на лъжичка в чаша.
Беше шест и половина.
Аз работех от вкъщи — водех счетоводство на няколко малки фирми. Обикновено ставах към осем. Но от кухнята се чу възмутен глас:
— Мария! Къде е закуската?
Излязох сънена, с халата.
— Ники, ти вече не ходиш на работа. Защо си станал толкова рано?
— Режим, Марийо! Човек не бива да се разпада. Аз съм пенсионер, не безделник. И обслужването трябва да е навреме.
Обслужването.
Думата ме бодна, но замълчах. Направих му омлет, кафе, нарязах хляб. Той изяде всичко, измърмори одобрително и се премести в хола пред телевизора.
Така започна моят ад.
Николай сякаш не беше излязъл в пенсия, а беше получил ваучер за хотел „ол инклузив“, в който персоналът се състоеше от една жена — мен.
— Мария, чай!
— Мария, каква е тая стара супа? Пенсионер съм, не прасе.
— Мария, пералнята ми пречи да слушам новините.
— Мария, чорапите къде са?
— Мария, направи мекици. Сега ми се ядат.
Преди понякога помагаше. Пазаруваше, миеше чинии, изхвърляше боклука. Сега лежеше на дивана и казваше:
— Аз моето съм го изработил. Сега ти се върти около мен. Жена си.
Между неговите „спешни нужди“ аз правех отчети, фактури, данъчни декларации. Клиентите чакаха, сроковете не прощаваха, а Николай се сърдеше, че не съм му сервирала чая в любимата чаша.
Един ден, докато приключвах годишен отчет, той извика:
— Мария, палачинки!
— Не мога сега. Работя.
— Ти си вкъщи. Каква работа?
Станах от бюрото, погледнах го и за първи път видях не изморения мъж, когото съм обичала, а разглезено дете, което смяташе, че моят живот е награда за неговата пенсия.
Тогава реших: щом иска курорт, ще получи курорт.
Но по моите правила.
На следващата сутрин на кухненската маса го чакаше лист.
Пансион „При Мария“ — ценоразпис
Закуска по поръчка: 10 лв.
Чай до дивана: 5 лв.
Обяд с прясно готвене: 18 лв.
Пране, гладене, прибиране: по договаряне
Мрънкане към персонала: такса 20 лв.
Самообслужване: безплатно
Съпружеско уважение: задължително
Николай прочете и лицето му почервеня.
— Какви са тия глупости?
— Хотелски правила — казах спокойно. — Нали искаш пълна почивка? В хотелите обслужването се плаща. У дома се споделя.
— Аз тридесет и пет години съм носил пари!
— И аз тридесет и пет години съм носила всичко останало. Само че на него никой не му викаше работа.
Той се разкрещя. Аз не.
Затворих се в стаята и работих. Обяд не сервирах. Чай не поднесох. Николай половин ден хлопаше шкафове, после си направи сандвич с кашкавал и го изгори на тостера.
Войната продължи две седмици.
Той ходи при приятели, оплаква се на сестра си, каза на дъщеря ни, че „майка ти полудя от интернет“. Дъщеря ни само попита:
— Тате, ти сериозно ли мислиш, че мама е твоя прислужница?
Това го удари повече от моите думи.
Но истинският обрат дойде, когато ми прилоша. Бях станала в шест, работила до късно, готвила, спорила, не бях спала. В банята ми причерня и се свлякох на пода.
Николай извика линейка.
В спешното лекарят каза:
— Преумора. Стрес. Госпожата не е робот.
Николай седеше до мен с шапка в ръце. Не спореше. Не командваше. За първи път изглеждаше уплашен.
— Марийо — прошепна, — аз май не видях, че и ти си човек.
Очите ми се напълниха със сълзи.
— Не видя, защото ти беше удобно да не виждаш.
След това не стана чудо за една нощ. Николай не се превърна изведнъж в идеален съпруг. Но на другата сутрин сам направи кафе. Беше слабо и горчиво. Изпих го.
После сам отиде до магазина. Купи грешен хляб, забрави солта, но се върна засрамен, не ядосан.
С времето започна да готви супа, да пуска пералня, да ходи на пенсионерски клуб, да ремонтира пейките пред блока с още двама бивши майстори. Вече не крещеше „Мария!“, а питаше:
— Искаш ли чай?
И понякога, когато виждам как тромаво подрежда масата, ми се насълзяват очите.
Не защото е съвършен.
А защото най-после разбра: пенсията не е право да легнеш върху гърба на жената до теб.
Тридесет и пет години той мечтаеше да си почине.
А аз тридесет и пет години чаках някой да забележи, че и аз съм уморена.
