Тридесет години ми повтаряше, че без него съм нищо

Тридесет години ми повтаряше, че без него съм нищо. После се обади да иска пари

— Без мен няма да се справиш, Мария.

Николай го казваше толкова години, че думите му се бяха превърнали в част от стените на апартамента ни в Пловдив. Като стария часовник в кухнята. Като драскотината на шкафа. Като мириса на кафе сутрин.

Не крещеше. Никога не му се налагаше.

Той говореше спокойно.

— Мария, остави, аз ще реша.

— Мария, ти не разбираш от такива неща.

— Мария, ако не бях аз, къде щеше да си?

А аз кимах. Първо от любов. После от навик. Накрая от страх.

Когато си тръгна при по-млада жена, ми остави почти празен хладилник, кучето Рошко и двадесет лева в портмонето.

Беше четвъртък следобед. Николай постави двата си куфара до вратата, приглади ризата си и каза, че заслужава “още един шанс за щастие”. Казваше се Десислава, работеше в неговата фирма и беше на тридесет и шест. Аз бях на петдесет и две.

— Оставям ти апартамента — каза той. — Да не кажеш, че съм лош човек.

Апартаментът беше малък, стар, с изглед към паркинга зад блока. Хладилникът имаше половин кисело мляко, две яйца и буркан лютеница. Николай винаги пазаруваше, защото аз “не умеех да смятам парите”. От години не работех — той беше решил, че жена му няма нужда да чисти чужди офиси или да стои зад щанд.

Когато вратата се затвори, седнах на пода.

Рошко сложи глава в скута ми.

— Е, момче — прошепнах. — Май останахме двамата.

Първите седмици не помня ясно. Дъщеря ми Елена дойде от София, донесе пълни торби с храна, плака, ядоса се, звъня на баща си. После се върна на работа, защото животът не спира, когато на майка ти се разпадне светът.

Останах с тишината.

И с гласа на Николай.

Без мен няма да се справиш.

Отидох в социалните. Попълвах документи, чаках на опашки, обяснявах на непознати жени защо нямам доход. Накрая помощта беше символична и временна. Излязох от сградата и седнах на пейка. Не плаках. Бях прекалено уморена.

На следващия ден съседката леля Стефка почука.

— Марийче, ще ми измиеш ли прозорците? Не мога вече да се качвам. Ще ти дам петдесет лева.

Петдесет лева.

Измих прозорците така, сякаш от това зависеше животът ми. Може би наистина зависеше. Леля Стефка ми даде шейсет и каза, че не е виждала стъклата си толкова чисти от години.

После каза:

— Имам приятелка в съседния вход. И тя търси човек.

Така започна.

Първо прозорци. После почистване след ремонт. После апартамент на млада майка. После офис. После къща в “Коматево”. Ръцете ми се напукваха от препарати. Гърбът ме болеше. Коленете ми пукаха по стълбите.

Но вечер отварях хладилника и вътре имаше сирене, хляб, яйца и храна за Рошко. Купени от мен.

След три месеца имах седем редовни клиентки. След шест — единайсет. Елена ми помогна да регистрирам фирма.

Седяхме пред лаптопа, а аз се страхувах да натисна бутоните.

— Мамо, няма да гръмне — смееше се тя.

— Баща ти винаги казваше, че ще объркам нещо.

Елена спря да се смее.

— Татко грешеше за много неща.

Регистрирахме “Чист дом — Мария”. Купих професионална прахосмукачка, парочистачка, нови кофи, ръкавици и препарати. Стоях в магазина и плаках пред рафта с мопове, защото за първи път от тридесет години харчех пари без да питам някого дали може.

Бизнесът растеше бавно. Не като във филм. Нямаше чудо, нямаше богатство. Имаше ранно ставане, автобуси, ключове от чужди домове, бележки “оставила съм парите на масата”, благодарности, препоръки.

След година взех първата помощничка — Ваня, вдовица от съседния квартал. После още една жена. Аз, която уж не можех да се справя, обяснявах на други как се прави график, как се пише оферта, как се говори с клиенти.

И тогава се обади Николай.

— Мария… може ли да поговорим?

Гласът му беше различен. Без онази сигурност.

— Казвай.

Десислава го беше напуснала. Намерила “по-подходящ човек”. Апартаментът, в който живеели, бил на нейно име. Николай имал дългове, колата се развалила, а заплатата му вече не стигала.

— Трябват ми три хиляди лева — каза. — Само заем. Ти сега си добре, Елена ми каза, че имаш фирма.

Разсмях се. Тихо. Не от радост.

— Сега си спомни, че мога да се справям?

— Мария, не бъди злопаметна. Ние сме били семейство тридесет години.

— Бяхме семейство и когато ме остави с празен хладилник.

— Аз ти оставих апартамента.

— Ти ми остави куче, страх и фразата, че без теб съм нищо.

Той замълча.

— Ще ми помогнеш ли?

Погледнах към Рошко, който лежеше до дивана. После към календара на стената, пълен със срещи, адреси и имена на клиентки.

— Не — казах.

— Значи така? Ще ме оставиш?

— Не, Николай. Ти вече си тръгна. Аз просто няма да отворя вратата обратно.

— Не очаквах това от теб.

— Аз също не очаквах много неща от себе си. Но ето че се случиха.

След разговора ръцете ми трепереха. Не от страх. От освобождение.

Вечерта Елена ми звънна.

— Мамо, татко каза, че си му отказала.

— Да.

— Добре ли си?

Погледнах към кухнята. Хладилникът беше пълен. На масата лежаха фирмени визитки. Рошко хъркаше на килима.

— Много добре съм.

На следващата неделя Елена дойде с торта. На нея беше написала със сметана: “Шефката”.

Смяхме се, пихме кафе, после тя ме прегърна и каза:

— Гордея се с теб.

Тогава заплаках.

Защото три години по-рано седях на пода и вярвах, че животът ми е свършил. А той всъщност чакал да започне без човек, който постоянно ми обясняваше колко съм малка.

Николай казваше, че без него няма да се справя.

Справих се.

Но най-важното не беше, че му доказах обратното. Най-важното беше, че го доказах на себе си.

И сега, когато отключвам вратата вечер, Рошко ме посреща, а телефонът звъни от клиентки, знам едно: понякога човек губи мъж, а намира себе си.

И това е най-голямата печалба.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: