Взех внуците за цялото лято, за да си почине дъщеря ми.

Взех внуците за цялото лято, за да си почине дъщеря ми. След шест седмици тя влезе и каза: „Мамо, тук е пълен хаос“

Ако знаех как ще свърши онзи август, още през юни щях да кажа на дъщеря си:

— Силвия, справяйте се сами.

Но тогава още вярвах, че майката помага, без да брои. Че бабата е човек, който отваря вратата, слага тенджерата на котлона и казва: „Доведи ги, все някак ще се оправя.“

Силвия ми се обади в края на май.

— Мамо, не издържам. Децата излизат във ваканция, Димитър няма отпуск до август, аз съм затрупана. Може ли да ги вземеш за малко?

„За малко“ се оказа шест седмици.

Аз съм Надежда, на шейсет и две години, бивша учителка по български, живея сама в тристаен апартамент в Пловдив, с мушката на балкона, кръстословици на масата и една приятелка, с която всяка сряда пием кафе. Това беше моят живот след пенсия. Малък. Тих. Заслужен.

— Шест седмици са много, Силве — казах.

— Мамо, ти си пенсионерка. Какво толкова правиш по цял ден?

Това изречение ме бодна, но го преглътнах.

— Добре. Доведи ги.

Дойдоха в събота. Три деца, пет чанти, плюшено зайче без ухо, таблетки, кремове, инструкции. Димитър остави багажа в коридора и веднага каза, че бързат.

Силвия ми подаде лист.

— Мартин не яде домати. Ема трябва да се маже със слънцезащитен крем. Ники заспива само със зайчето. И моля те, не им давай много сладко.

— Пари за храна оставяте ли? — попитах тихо.

— Мамо, после ще се разберем.

После.

Колко удобна дума.

Първите дни бяха шумни, но мили. После умората започна да влиза в костите ми.

Ставане в седем. Закуска в три варианта. Разходка, пазар, обяд, пране, спор за играчки, басейн, баня, вечеря, приказка, приспиване. Ники отказваше да върви след третата пресечка и аз го носех, въпреки че гърбът ми пищеше. Ема плачеше, ако чорапите ѝ „гледали накриво“. Мартин искаше всеки ден палачинки, но без сладко, защото „мама каза“.

Пералнята работеше два пъти дневно. В банята постоянно висяха хавлии. На балкона нямаше място за мушкатата, защото всичко беше в мокри бански и тениски.

Силвия звънеше веднъж седмично.

— Всичко наред ли е?

— Да.

— Децата добре ли са?

— Добре са.

— Супер, целувки.

Нито веднъж:

— Мамо, ти как си?

Една вечер ми написа: „Ема каза, че ядат сладолед. Внимавай, моля.“

Четох съобщението в кухнята, докато миех тенджерата в единайсет вечерта. Ръцете ми трепереха не от възраст.

От обида.

Приятелката ми Румяна ме видя на пазара и се хвана за главата.

— Наде, ти си отслабнала. Кажи на Силвия да си вземе децата.

— Няма да разбере.

— Тогава ти трябва да разбереш.

Но не се обадих.

Защото имаше моменти, заради които продължавах. Ники, който заспиваше с лице в рамото ми и шепнеше: „Бабо, при теб е меко“. Ема, която ми нарисува къща и написа отгоре „най-хубавото лято“. Мартин, който една вечер каза:

— Бабо, тук е хубаво, защото никой не крещи „бързо“.

Шест седмици минаха като един много дълъг ден.

В деня, когато трябваше да ги вземат, станах в шест. Изпрах последните дрехи, сгънах ги по чанти, изпекох баница, почистих масата, прибрах играчките колкото можах.

Но в къща с три деца никога не е като в списание.

На стола имаше одеяло. Под масата — молив. В коридора — едно чорапче без чифт.

Силвия влезе, огледа се и повдигна вежди.

— Мамо, сериозно ли? Тук е голям хаос. Май доста си ги разглезила.

Стоях с тавата баница в ръце.

И нещо в мен се скъса.

Не шумно. Тихо.

— Силвия, седни.

— Мамо, нямаме време.

— Седни.

Тя седна. Димитър също.

Извадих една тетрадка. Там бях записвала разходите. Хляб, мляко, месо, плодове, лекарства, басейн, ток, вода. Не бях писала часовете сън, болката в гърба, нощите с температура, банята след повръщане.

— Това не е сметка — казах. — Това е доказателство, че шест седмици не съм „си стояла вкъщи“. Работих. Без заплата. От любов.

Силвия почервеня.

— Те са ти внуци.

— Затова ги гледах. Но ти си ми дъщеря. И трябваше първо да кажеш „благодаря“, не „хаос“.

В този момент Ема каза:

— Мамо, баба плака веднъж в банята.

Ники добави:

— И ни правеше супа, когато я болеше главата.

Силвия пребледня.

Тишината в кухнята стана по-голяма от всички крясъци през лятото.

— Мамо… — прошепна тя.

— Не сега. Сега вземете децата. Аз имам нужда да си почина. И следващото лято няма да ги взема за шест седмици.

— Но как ще…

— Ще се справите. Както аз се справях.

След като си тръгнаха, апартаментът стана тих. Не хубаво тих. Болезнено тих. Седнах на дивана и заспах с дрехите. За първи път от месец и половина никой не ме дръпна за ръка.

Силвия се обади след два дни.

— Мамо, съжалявам. Аз… не видях.

— Видя само чорапа на пода — казах. — Не видя шест седмици зад него.

Оттогава нещата се промениха. Внуците идват, но за седмица. Силвия носи продукти, оставя пари, пита дали имам сили. Понякога дори идва за ден и казва:

— Мамо, поспи. Аз ще ги изведа.

Аз пак ги обичам. Също толкова.

Но вече знам: любовта към децата не означава да позволиш на собствените си деца да забравят, че ти също си човек.

Бабата не е безплатен лагер.

Бабата е сърце.

А сърцето, ако го използват без благодарност, един ден започва да боли не от старост, а от липса на уважение.

Like this post? Please share to your friends:
Odissea
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: