Взех внуците за цялото лято, за да си почине дъщеря ми. След шест седмици тя влезе и каза: „Мамо, тук е пълен хаос“
Ако знаех как ще свърши онзи август, още през юни щях да кажа на дъщеря си:
— Силвия, справяйте се сами.
Но тогава още вярвах, че майката помага, без да брои. Че бабата е човек, който отваря вратата, слага тенджерата на котлона и казва: „Доведи ги, все някак ще се оправя.“
Силвия ми се обади в края на май.
— Мамо, не издържам. Децата излизат във ваканция, Димитър няма отпуск до август, аз съм затрупана. Може ли да ги вземеш за малко?
„За малко“ се оказа шест седмици.
Аз съм Надежда, на шейсет и две години, бивша учителка по български, живея сама в тристаен апартамент в Пловдив, с мушката на балкона, кръстословици на масата и една приятелка, с която всяка сряда пием кафе. Това беше моят живот след пенсия. Малък. Тих. Заслужен.
— Шест седмици са много, Силве — казах.
— Мамо, ти си пенсионерка. Какво толкова правиш по цял ден?
Това изречение ме бодна, но го преглътнах.
— Добре. Доведи ги.
Дойдоха в събота. Три деца, пет чанти, плюшено зайче без ухо, таблетки, кремове, инструкции. Димитър остави багажа в коридора и веднага каза, че бързат.
Силвия ми подаде лист.
— Мартин не яде домати. Ема трябва да се маже със слънцезащитен крем. Ники заспива само със зайчето. И моля те, не им давай много сладко.
— Пари за храна оставяте ли? — попитах тихо.
— Мамо, после ще се разберем.
После.
Колко удобна дума.
Първите дни бяха шумни, но мили. После умората започна да влиза в костите ми.
Ставане в седем. Закуска в три варианта. Разходка, пазар, обяд, пране, спор за играчки, басейн, баня, вечеря, приказка, приспиване. Ники отказваше да върви след третата пресечка и аз го носех, въпреки че гърбът ми пищеше. Ема плачеше, ако чорапите ѝ „гледали накриво“. Мартин искаше всеки ден палачинки, но без сладко, защото „мама каза“.
Пералнята работеше два пъти дневно. В банята постоянно висяха хавлии. На балкона нямаше място за мушкатата, защото всичко беше в мокри бански и тениски.
Силвия звънеше веднъж седмично.
— Всичко наред ли е?
— Да.
— Децата добре ли са?
— Добре са.
— Супер, целувки.
Нито веднъж:
— Мамо, ти как си?
Една вечер ми написа: „Ема каза, че ядат сладолед. Внимавай, моля.“
Четох съобщението в кухнята, докато миех тенджерата в единайсет вечерта. Ръцете ми трепереха не от възраст.
От обида.
Приятелката ми Румяна ме видя на пазара и се хвана за главата.
— Наде, ти си отслабнала. Кажи на Силвия да си вземе децата.
— Няма да разбере.
— Тогава ти трябва да разбереш.
Но не се обадих.
Защото имаше моменти, заради които продължавах. Ники, който заспиваше с лице в рамото ми и шепнеше: „Бабо, при теб е меко“. Ема, която ми нарисува къща и написа отгоре „най-хубавото лято“. Мартин, който една вечер каза:
— Бабо, тук е хубаво, защото никой не крещи „бързо“.
Шест седмици минаха като един много дълъг ден.
В деня, когато трябваше да ги вземат, станах в шест. Изпрах последните дрехи, сгънах ги по чанти, изпекох баница, почистих масата, прибрах играчките колкото можах.
Но в къща с три деца никога не е като в списание.
На стола имаше одеяло. Под масата — молив. В коридора — едно чорапче без чифт.
Силвия влезе, огледа се и повдигна вежди.
— Мамо, сериозно ли? Тук е голям хаос. Май доста си ги разглезила.
Стоях с тавата баница в ръце.
И нещо в мен се скъса.
Не шумно. Тихо.
— Силвия, седни.
— Мамо, нямаме време.
— Седни.
Тя седна. Димитър също.
Извадих една тетрадка. Там бях записвала разходите. Хляб, мляко, месо, плодове, лекарства, басейн, ток, вода. Не бях писала часовете сън, болката в гърба, нощите с температура, банята след повръщане.
— Това не е сметка — казах. — Това е доказателство, че шест седмици не съм „си стояла вкъщи“. Работих. Без заплата. От любов.
Силвия почервеня.
— Те са ти внуци.
— Затова ги гледах. Но ти си ми дъщеря. И трябваше първо да кажеш „благодаря“, не „хаос“.
В този момент Ема каза:
— Мамо, баба плака веднъж в банята.
Ники добави:
— И ни правеше супа, когато я болеше главата.
Силвия пребледня.
Тишината в кухнята стана по-голяма от всички крясъци през лятото.
— Мамо… — прошепна тя.
— Не сега. Сега вземете децата. Аз имам нужда да си почина. И следващото лято няма да ги взема за шест седмици.
— Но как ще…
— Ще се справите. Както аз се справях.
След като си тръгнаха, апартаментът стана тих. Не хубаво тих. Болезнено тих. Седнах на дивана и заспах с дрехите. За първи път от месец и половина никой не ме дръпна за ръка.
Силвия се обади след два дни.
— Мамо, съжалявам. Аз… не видях.
— Видя само чорапа на пода — казах. — Не видя шест седмици зад него.
Оттогава нещата се промениха. Внуците идват, но за седмица. Силвия носи продукти, оставя пари, пита дали имам сили. Понякога дори идва за ден и казва:
— Мамо, поспи. Аз ще ги изведа.
Аз пак ги обичам. Също толкова.
Но вече знам: любовта към децата не означава да позволиш на собствените си деца да забравят, че ти също си човек.
Бабата не е безплатен лагер.
Бабата е сърце.
А сърцето, ако го използват без благодарност, един ден започва да боли не от старост, а от липса на уважение.
